38 Harcerski Rajd „Szlakami Jędrusiów”

W dniach 17-19 listopada odbyła się kolejna edycja Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” organizowana co roku przez 15 Grunwaldzką Drużynę Harcerską im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” oraz Krąg Instruktorski „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki” z Hufca ZHP Starachowice. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mieli do pokonania trasę z Wąchocka do Starachowic gdzie po drodze rozwiązywali różne zadania przygotowane przez kadrę programową rajdu. Meta piątkowej wędrówki znajdowała się jak zawsze w gościnnych progach naszej ulubionej Szkoły Podstawowej Nr 13 w Starachowicach. Wieczorem odbył się kominek na którym patrole rajdowe przedstawiały zadanie przedrajdowe , które polegało na wykonaniu pierwszej strony gazety „Odwet” wydawanej w czasie okupacji hitlerowskiej przez Oddział „Jedrusiów”.

W sobotę wyruszyliśmy pod tychowską mogiłę , gdzie jak co roku odbył się Zlot naszego rajdu. W uroczystym apelu przy mogile „Junaka” i „Kokoszki” oprócz patroli rajdowych wzięli udział zaproszeni goście w osobach komendanta hufca ZHP Starachowice phm. Konrada Ćwika, vice starosty powiatu starachowickiego Pana Dariusza Dąbrowskiego, przedstawicieli Nadleśnictwa Starachowice oraz rodziny Jana Krali „Kokoszki”.

W trakcie uroczystości przewodnicząca kapituły „Oznaki Jędrusiowej” hm. Małgorzata Ślaska wręczyła plakietki II stopnia „srebrne” następującym druhnom i druhom: hm. Dorota Chyczewska, samarytanka Julia Bzymek, ćwik Maciej Jankowski, ćwik Jakub Lichtoń.

Po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy przy akompaniamencie pieśni partyzanckich druha hm. Tadeusza Zwolińskiego ponad 200 uczestników zlotu udało się na posiłek przygotowany i serwowany przez druhów z KI ”Komenduły”. Wieczorem odbyło się świeczkowisko na którym kustosz Grzegorz Bernaciak opowiadał nam o partyzantach oraz zaprezentował broń jakiej używali podczas swoich akcji.

W niedzielę odbył się apel podsumowujący rajd , gdzie wręczono dyplomy i nagrody dla najlepszych patroli . Oto wyniki :

Turniej w UNO wygrała druhna Maja Turek z Drużyny Harcerskiej z Rzepina, a test wiedzy o Oddziale Partyzanckim „Jędrusie” wygrał druh Dawid Latała z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater z Hufca ZHP Starachowice.

Wyniki współzawodnictwa na trasie przedstawiały się następująco :

I miejsce – patrol „ETM na ośce” z 15 TDH ”Dziewięć Sił” im. rtm. Witolda Pileckiego oraz 16TDHS „Rosa Venti” z Hufca ZHP Tomaszów Mazowiecki

II miejsce – patrol „sakwy Godności” z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. Jędrusiów” z Hufca ZHP Starachowice

III miejsce – patrol „Jestalegoniema” z 07 WDH „Wataha” im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” z Hufca ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

Składamy serdeczne podziękowania Starostwu Powiatowemu w Starachowicach , Szkole Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach oraz Przedszkolu Miejskiemu Nr 2 im. Kubusia Puchatka , maestouch.pl , Badger-media&garphics za pomoc w organizacji rajdu.

Dziękujemy za tegoroczną obecność wszystkim środowiskom harcerskim z Hufców ZHP : Starachowice, Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski , Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego .

Do zobaczenia za rok !

Czuwaj !

Link do filmu: —-> TUTAJ!

Link do zdjęć —> TUTAJ!