165 Rocznica Powstania Styczniowego

Ferie to nie tylko czas na pracę w naszej bazie i wypoczynek od codziennych obowiązków, ale także czas na kultywowanie pamięci tych co walczyli o naszą wolność. Nie przypadkiem znaleźliśmy się na uroczystościach w Wąchocku, gdzie pod pomnikiem Mariana Langiewicza, odbyło się podsumowanie centralnych obchodów upamiętniających 165 rocznicę Powstania Styczniowego i marszu zorganizowanego przez Związek Strzelecki . „Strzelec”. Pomnika, który powstał z inicjatywy generała Antoniego Hedy Szarego, z którym jeszcze za jego życia wspólnie organizowaliśmy uroczystości upamiętniające robicie więzienia w Starachowicach.

W uroczystościach oprócz 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater i bardzo licznej reprezentacji Związku Strzeleckiego Strzelec, udział wzięli mieszkańcy, przedstawiciele organizacji patriotycznych, oraz przedstawiciele władz samorządowych, na czele z z Posłami na sejm RP Krzysztofem Lipcem i Markiem Kwitkiem, Senatorem RP Jarosławem Rusieckim, Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Andrzejem Będkowskim, Wicestarosta Dariuszem Dąbrowskim i wiceburmistrzem Wąchocka Sebastianem Staniszewskim.

Po_części oficjalnej był też akcent drużynowy, podczas którego nasz drużynowy wręczył zaległy stopień jednemu z naszych harcerzy, Odznaki Chorągwiane Jodła, sprawności 100-lecia Niepodległej, oraz świeżo co otrzymane od producenta pierścienie PRO, dla niektórych już w stopniu zielonym jaki przysługuje członkom tylko 9 drużyn w Polsce realizujących zadania Programowego Ruchu Odkrywców.

Źródło: 38 SDH im. E. Plater