XXXIII Harcerski Rajd „Szlakami Jędrusiów” – relacja

Ponad 250 osób z całej Polski wzięło udział w XXXIII Harcerskim Rajdzie „Szlakami Jędrusiów”, w lesie tychowskim w gminie Mirzec. Coroczny rajd jest organizowany przez XI Szczep DHiZ im. Bohaterów Westerplatte i Hufiec ZHP Starachowice, by upamiętnić dwóch partyzantów Armii Krajowej z oddziału „Jędrusie” – „Junaka” i „Kokoszkę”, którzy zginęli pod Tychowem w czasie ostatniej bitwy partyzanckiej w Górach Świętokrzyskich.

Każdego roku przybywamy do mogiły partyzantów, aby upamiętnić wydarzenie, które miało miejsce w tychowskim lesie. Chcemy kultywować pamięć o bohaterach, którzy tutaj polegli i o tych, którzy później przekazywali ich historię. Taka jest nasza pokoleniowa powinność. I choć wielu z tych którzy spotykali się z nami na tychowskiej polanie już nie ma – pamięć o nich trwać będzie dotąd dokąd będziemy o nich pamiętać.
Razem z nami przy tychowskiej mogile byli: członkowie rodziny Jana Krali „Kokoszki”, prezes ŚZŻAK Koło w Starachowicach pan Leszek Nowak, przedstawiciele władz harcerskich ze skarbnikiem Chorągwi Kieleckiej ZHP pwd. Joanną Pawłowską na czele, samorządowych z radnym powiatu Panem Dariuszem Dąbrowskim i wójtem Gminy Mirzec Panem Mirosławem Sewerynem. Nie zabrakło przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji i Nadleśnictwa Starachowice oraz słuchaczy Uniwersytetu III Wieku i przyjaciół naszego rajdu, którzy od lat są w tym dniu z nami.
W trakcie apelu zlotowego odsłonięta została nowa tablica na mogile, która zastąpiła poprzednią już sfatygowaną i nieczytelną. Odsłonięcia dokonali: brat poległego pod Tychowem Jana Krali „Kokoszki” Pan Kazimierz Krala, skarbnik chorągwi kieleckiej ZHP pwd. Joanna Pawłowska, syn partyzanta i wieloletniego uczestnika rajdów Zbigniewa Pawlikowskiego „Raptusa Mimiego” hm. Wojciech Pawlikowski oraz wieloletni przyjaciel naszych rajdów Pan Dariusz Dąbrowski.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń dla zasłużonych osób. Plakietki „Jędrusie” za kultywowanie pamięci i szczególne zasługi dla „Harcerskiego Środowiska Jędrusiowego” I stopnia otrzymał podharcmistrz Tomasz Ślaski , a II stopnia przewodnik Maciej Gęborek.
Odznakę za zasługi dla Hufca ZHP Starachowice wręczono Panu Wójtowi Gminy Mirzec Mirosławowi Sewerynowi , przewodniczce Elizie Gawlik, przewodnikowi Maciejowi Gęborkowi oraz druhom Sylwestrowi Lichtoniowi i Zbigniewowi Pydzie.
Srebrną odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa otrzymało z rąk członków Komendy Chorągwi Kieleckiej ZHP Nadleśnictwo Starachowice.
Uczestnicy uczcili minutą ciszy poległych i zmarłych partyzantów, harcerzy i przyjaciół „ruchu drużyn Jędrusiowych”, którzy odeszli na wieczną wartę.
Przy mogile partyzantów zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Na zakończenie apelu dla wszystkich uczestników przygotowano gorący żurek i herbatę.
Nasz rajd to okazja do wspólnej zabawy i spotkania z przyjaciółmi. Tegorocznym hasłem rajdu była „Niepodległa” co było widać na trasach (m.in. biało-czerwone opaski odblaskowe uczestników), a zwłaszcza na drugim biało-czerwonym kominku pt. „Niepodległość według harcerzy”.

Nie zabrakło tez nagród dla najlepszych patroli na trasach. Oto wyniki:

Trasa I
I miejsce – 7 Drużyna Wędrownicza „Summit” im. Jerzego Kukuczki
II miejsce – 40 Drużyna Starszoharcerska im. Ryszarda Kaczorowskiego
III miejsce – 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

Trasa II
I miejsce – 11 Drużyna Harcerska „czarne Wilki” im. mjr Henryka Sucharskiego Hufiec Starachowice
II miejsce – 41 Drużyna Harcerska „Huba” Hufiec Ostrowiec Świętokrzyski
III miejsce – 100 Rzeszowska Drużyna Harcerska im. Władysława Jasińskiego „Jędruś” Hufiec Rzeszów

Nagrody za najlepsze rozwiązanie konkursu wiedzy o Jędrusiach otrzymały : 100 Rzeszowska Drużyna Harcerska i 38 Starachowicka Drużyna Harcerska.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom naszego rajdu i zlotu.

Serdecznie dziękujemy Odlewniom Polskim SA, Starostwu Powiatowemu w Starachowicach, Gminie Starachowice i stowarzyszeniu „Bezpieczny Powiat Starachowicki” za wsparcie i pomoc w organizacji naszych przedsięwzięć.

Galeria zdjęć z Rajdu kliknij aby obejrzeć