Cichociemni 2018 – relacja

W dniach 22-24 czerwca 2018 na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka” odbyła się 5 edycja Gry Fabularno-Terenowej „Cichociemni”. Jak co roku uczestnicy zostali postawieni przed wyzwaniem wdrożenia się w czasy Drugiej Wojny Światowej. Wydarzenie rozpoczęło się harcerskim ogniskiem oraz ogniobraniem wprowadzającym w klimat II Wojny Światowej i Okupacji. Element ten miał skłonić uczestników do refleksji i wdrożyć do „wojennych realiów” jakie czekały na nich dni drugiego. Sobotni poranek minął pod znakiem warsztatów historycznych, harcerskich i militarnych prowadzonych przez instruktorów Hufca Starachowice oraz zaproszonych gości. Kiedy każda grupa zakończyła wyznaczone bloki warsztatowe nastąpiło oficjalne rozpoczęcie gry. Przez kilka następnych godzin uczestnicy mieli okazję żyć w mieście pod okupacją niemiecką. W tym czasie musieli wykonywać wiele zadań zleconych przez łączniczki jak również musieli sami poszukiwać członków Ruchu Oporu, dla których mogli coś zrobić. Sama gra była bardzo rozbudowana, na uczestników czekały 22 zadania. Fakt, że trwała około 6 godzin sprawił, że była bardzo intensywna-niewielkiej liczbie patroli udało się wykonać wszystkie zadania, co nie zmienia faktu, że wszyscy dobrze wczuli się w klimat gry i mamy nadzieję, bardzo dobrze bawili. W niedzielę odbył się apel kończący jednocześnie grę oraz rok harcerski dla ZHP Hufca Starachowice.


Z tego miejsca dziękujemy Wojewodzie Świętokrzyskiej – pani Agacie Wojtyszek za objęcie honorowego patronatu nad imprezą oraz Gminie Starachowice i Starostwu Powiatowemu w Starachowicach za współfinansowanie tego projektu.

Dziękujemy również naszym partnerom, którzy na wiele sposobów wsparli organizację gry i warsztatów:
– 10 Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej
– Fundacja Sprzymierzeni z GROM
– Jednostka Strzelecka 2044 Starachowice
– Sense of Poland i Woodland Store
– Harcerskie Kroniki Filmowe

A oto wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Zawiszacy
1 miejsce 99 GZ Małe Wilczki
2 miejsce 9 GZ Leśne skrzaty
Bojowe szkoły
1 miejsce 11 DH patrol chłopców
2 miejsce 100 ODH patrol Szkaradnice
3 miejsce 11 DH patrol dziewczynek
Grupy szturmowe
1 miejsce 38 SDH
2 miejsce Leśni
3 miejsce 101 SDH „Lupus”

Zdjęcia znajdują się na profilu Facebook Gry:
https://www.facebook.com/GraCichociemni/