Szukaj
Linki
Wspierają nas


Świętokrzyska Sieć Świetlic Podwórkowych projekt realizowany przy współpracy
BIP

Cichociemni 2017 – relacja


W dniach 16-18 czerwca na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka” odbyła się IV edycja gry fabularno-terenowej „Cichociemni”. Głównym organizatorem imprezy był Hufiec ZHP Starachowice, a gra była współfinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Gminy Starachowice. Gra została objęta również patronatem Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach. Tak jak co roku uczestnicy podzieleni na kategorie wiekowe mieli okazję wcielić się w członków Szarych Szeregów działających w komórkach konspiracyjnych. Oprócz tej głównej części uczestnicy wzięli udział w zajęciach o charakterze edukacyjnym.
W piątek, pierwszego dnia gry uczestnicy wzięli udział w formach warsztatowych. Każdy z patroli miał przydzielone 3 punkty, na których czekały różnorodne zajęcia. Warsztaty dotyczyły takiej tematyki jak: spadochroniarstwo, zielona taktyka, historia broni zwykłej i pancernej z okresu II wojny światowej, I pomoc, terenoznawstwo i survival. Po skończonych zajęciach na uczestników czekało spotkanie z członkami Fundacji Sprzymierzeni z GROM oraz projekcja filmu o tematyce Cichociemnych.

Sobota to główna część wydarzenia – sama gra fabularno-terenowa. W tym roku jej tematyka, oprócz tytułowych Cichociemnych, AK i konspiracji , dotyczyła poszukiwania zrabowanych ładunków ze złotem. Poruszając się po terenach Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka” uczestnicy wypełniali poszczególne zadania dla komórek AK zdobywając kolejne wskazówki przybliżające ich do ukrytego złota. W międzyczasie mogli wykonywać również zdania dodatkowe o różnorodnej tematyce. Od różnych zabaw ruchowych, przez sprawdzenie technik harcerskich po wykazanie się wiedzą z zakresu historii Cichociemnych. Oczywiście w trakcie wykonywania zadań jak i między nimi uczestnicy mogli przemieszczać się po specjalnie przygotowanych na tą okazje lokacjach wprowadzających ich w klimat – kawiarni Magnolia, koszarach niemieckich, obozowisku partyzanckim oraz bazarze.
Gra została podsumowana wieczornym spotkaniem uczestników i organizatorów przy ogniu świec. Podczas tego świeczowiska każdy patrol miał okazję się zaprezentować, zaśpiewać piosenkę oraz podzielić się swoimi wrażeniami z gry. Uczestnicy zgodnie z prośbą organizatorów śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej oraz harcerskiej. Kiedy śpiew i gitary ucichły, całość została podsumowana krótką gawędą i zakończona tradycyjnym, harcerskim kręgiem.

W niedzielę nadszedł czas na apel, podziękowania oraz ogłoszenie wyników. W tym roku podium wyglądało następująco:
KATEGORIA ZAWISZACY
1. 9 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty”
KATEGORIA BOJOWE SZKOŁY
1. 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater
2. 11 Drużyna Harcerska „Czarne Wilki” – patrol harcerek
3. 11 Drużyna Harcerska „Czarne Wilki” – patrol harcerzy
KATEGORIA GRUPY SZTURMOWE
1. 101 Drużyna Starszoharcerska „Lupus”
2. 102 Drużyna Wędrownicza „Wilcze Kły”
3. 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. „Jędrusiów”

Serdecznie dziękujemy następującym środowiskom za włożenie ciężkiej pracy w przygotowanie tego wydarzenia:
- XI Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Bohaterów Westerplatte
- Wilczy Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych
- Harcerski Krąg Seniorów „Łysica – Żubry”

Dziękujemy również za partnerstwo, wsparcie merytoryczne oraz materialne następującym organizacjom oraz firmom:
- Fundacja Sprzymierzeni z GROM
- Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
- Jakość Energia Starachowice
- Jednostka Strzelecka 2044 Starachowice
- Świętokrzyskie Zgrupowanie Strzeleckie 326
- Sense of Poland
- Z lotu Myszki
- Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice
- Harcerskie Kroniki Filmowe

Dziękujemy również za wsparcie finansowe firmie Drewmex Sp. z o.o. i jej prezesowi panu Tomaszowi Bujakowi.
To oczywiście nie koniec spotkań z Cichociemnymi, zapraszamy za rok na kolejną już V edycję. Do zobaczenia !

phm. Paweł Lesiak

Zdjęcia z IV edycji Cichociemnych można oglądać w:
Galerii Hufca – foto: hm. Dorota Chyczewska, hm. Irena Tuchowska, 15 GDH im. „Jędrusiów”, 101 DSH „Lupus”, phm. Paweł Szypulski

Komentarze zamknięte.


Switch to our mobile site