XXXI Harcerski Rajd Szlakami „Jędrusiów” – relacja

Za nami kolejna XXXI edycja Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” organizowanego przez Komendę Hufca ZHP Starachowice i XI Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Bohaterów Westerplatte . W dniach 11-13 listopada ponad 300 osób ze Starachowic, Iłży, Rzeszowa, Nadarzyna i Nowej Dęby trzema trasami rajdowymi wędrowało, bawiło i uczyło się historii Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” .
W dniu 11 listopada uczestnicy rajdu uczestniczyli w uroczystościach z okazji „Dnia Niepodległości” organizowanych przez Gminę Starachowice, a następnie wyruszyli na rajdowe trasy gdzie czekały na nich specjalnie zadania przygotowane przez komendy poszczególnych tras.

Kulminacyjnym punktem rajdu jak co roku był Zlot organizowany w sobotę przy tychowskiej mogile w miejscu ostatniej bitwy partyzanckiej w świętokrzyskich lasach , gdzie zginęli „Junak” i „Kokoszka”.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Komendy Chorągwi Kieleckiej ZHP druhny Joanna Pawłowska i hm. Elżbieta Kubiec oraz władz samorządowych z wojewodą świętokrzyską Agatą Wojtyszek, starostą starachowickim Dariuszem Dąbrowskim oraz Karolem Fijałkowskim – pełnomocnikiem Zarządu Województwa ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Szczególnie miło było gościć na uroczystościach Kazimierza Kralę z rodziną – brata Jana Krali „Kokoszki” , którzy przyjechali do nas na uroczystości z Trzcianki.
Nie zabrakło także druha hm. Stefana Derlatki oraz przedstawicieli Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Starachowice i słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Zabrakło niestety Jana Gałuszki „Mizernego” , członka legendarnego oddziału „Jędrusiów” który niestety nie mógł być obecny z przyczyn rodzinnych , ale przesłał swoje gorące podziękowania za pamięć o kolegach , którzy oddali swoje młode życie za to byśmy mogli żyć w Niepodległej Polsce.
Ważną częścią uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń .
Medale Pro Patria otrzymali Anna Kateusz, Elżbieta Kubiec i Andrzej Rembalski.
Odznakę „Za zasługi dla Hufca ZHP Starachowice” druh phm. Paweł Lesiak i phm. Tomasz Ślaski.
Druh Grzegorz Kasperkiewicz złożył zobowiązanie instruktorskie na ręce komendantki hufca druhny hm. Małgorzaty Ślaskiej , a Kapituła „Harcerskiej Oznaki Jędrusie” przyznała „plakietki Jędrusiowe” I, II i III stopnia dla instruktorów, harcerzy i środowisk kultywujących w sposób szczególny pamięć o Oddziale Partyzanckim „Jędrusie” .
W sposób szczególnych do zebranych zwróciła się Pani Wojewoda Agata Wojtyszek.
…Patrząc dziś na Was jestem przekonana, że pamięć o naszej historii, będzie wciąż trwała. Jesteście tym pokoleniem, które będzie przekazywało historię kolejnym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom, tak aby patrząc na bohaterstwo „Jędrusiów” zadbali o przyszłość naszej Ojczyzny, zadbali o wielkość Polski. Bardzo Wam za tą pamięć dziękuję ….
Odczytany został list od Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych RP Pana Jana Józefa Kasprzyka.
Głos zabrał też Pan starosta starachowicki Dariusz Dąbrowski/ wieloletni przyjaciel Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów”/, który mówił o tym jak wiele osób w dzisiejszych czasach przypisuje sobie cechy wielkich patriotów, a są nimi ci, którzy głośno o tym nie mówią. Podobnie jak przed laty…Tu w Puszczy iłżeckiej, przez setki lat w Powstaniu Listopadowym, w Powstaniu Styczniowym, czy w trakcie II wojny Światowej stawali po to, by walczyć o niepodległość. Dziękuję, że tu jesteście i trwacie w tych ideałach.
Na zakończenie zlotu Uczestnicy uczcili minuta ciszy pamięć poległych i zmarłych partyzantów, harcerzy i przyjaciół „Jędrusiowego środowiska” oraz złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
Po uroczystościach uczestnicy mogli posilić się harcerską grochówką z kuchni polowej przygotowanej i wydawanej przez członków KI „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki” oraz skorzystać ze strzelnicy asg oraz stoisk przygotowanych przez muzeum „Orła Białego” w Skarżysku Kamiennej, stowarzyszenia „Orlęta AK” z Kielc oraz sekcji strzeleckiej HKS „Sparta” we współpracy z Tactical Starachowice Team .
Następnie uczestnicy udali się do ZSZ Nr 3 gdzie można było skorzystać z oferty HKS „Sparta” – sekcji Miłośników Gier Planszowych oraz obejrzeć wystawę modeli przygotowaną przez Piotra Lamparskiego z Tactical Starachowice Team . Rajd zakończył się w niedzielę , apelem kończącym i podsumowującym współzawodnictwo na poszczególnych trasach.

Poniżej przedstawiamy wyniki XXXI Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów”:
Trasa 1:

I miejsce : 7 Iłżecka Drużyna Harcerska „Czarna Siódemka”
II miejsce: 102 Drużyna Wędrownicza ze Starachowic
III miejsce: 7 Drużyna Wędrownicza „Summit” im. J. Kukuczki ze Starachowic
Trasa 2:
I miejsce: 100 Rzeszowska Drużyna Harcerska im. Wł. Jasińskiego ps. „Jędruś”
II miejsce: 100 Drużyna Harcerska „Wataha” im. mjr. E. Kaszyńskiego „Nurta” ze Starachowic,
III miejsce: 11 Drużyna Harcerska „Czarne Wilki” im. mjr. H. Sucharskiego ze Starachowic

Komenda Rajdu wyraża szczególne podziękowania:
Grantodawcom : Ministerstwu Obrony Narodowej , Starostwu Powiatowemu oraz Gminie Starachowice.
Partnerom: Lasom Państwowym- Nadleśnictwu Starachowice oraz Dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 , Szkoły Podstawowej Nr 6 i 13 ze Starachowic , muzeum „Orła Białego” w Skarżysku Kamiennej i stowarzyszeniu „Orlęta AK” z Kielc, Harcerskiemu Klubowi Sportowemu „Sparta” – sekcji Miłośników Gier Planszowych oraz sekcji strzeleckiej we współpracy z Tactical Starachowice Team .
HGR Starachowice i HSPP Starachowice za zabezpieczenie uroczystości.

Do zobaczenia za rok !

Link do Galerii Hufca