Koncert z okazji 100-lecia harcerstwa na ziemi starachowickiej – fotoreportaż

Pięknym koncertem na Sali widowiskowej Starachowickiego Centrum Kultury zakończyły się obchody 100-lecia harcerstwa na ziemi starachowickiej. Harcerze przypomnieli swoja historię, ale także, a może przede wszystkim to wszystko co robią obecnie. Wszyscy uczestnicy koncertu wkraczali powoli „Z przeszłości w przyszłość” w kolejne 100-lecie razem z nami, oglądając ogrom pracy i wydarzeń programowych jakie realizują starachowiccy harcerze obecnie. W ciągu kilkudziesięciu minut przypomnieliśmy sobie 100-letni dorobek, zapoczątkowany w czasach kiedy Polski nie było na mapie i pomnażany, gdy wielka pasja, przygoda oraz braterstwo łączyły harcerzy związanych z ziemią starachowicką.
Harcerstwo to specyficzna umiejętność bycia razem – to radosne wspólne przeżywanie świata. Siłą harcerstwa jest nieustanna – od stu lat obecność w społeczeństwie i akceptacja tej obecności przez najważniejszych wychowawców – rodziców.

Koncert był też okazją do wręczenia odznaczeń i nowego sztandaru Hufcowi ZHP Starachowice- który w imieniu fundatorów wręczał druh hm. Stefan Derlatka – senior starachowickiego harcerstwa i komendant Kieleckiej Chorągwi ZHP druh hm. Tomasz Rejmer. Stary był już wysłużony i uszkodzony- został przekazany do „Izby Tradycji Hufca”.

Srebrny Krzyż „Za zasługi dla ZHP” otrzymali : hm. Dorota Chyczewska i hm. Janusz Kiełbasa, Brązowy Krzyż „Za zasługi dla ZHP” otrzymała phm. Maryla Ćwik. Odznakę „Za zasługi dla Chorągwi Kieleckiej” otrzymał hm. Dariusz Kanclerz , a Srebrną Odznakę „Ruchu Przyjaciół Harcerstwa” – stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Starachowicki” i Starostwo Powiatowe w Starachowicach.

W uroczystości uczestniczyły władze harcerskie Chorągwi Kieleckiej ZHP z komendantem hm. Tomaszem Rejmerem i skarbnikiem druhną Joanną Pawłowską, Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek, starosta starachowicki Pan Dariusz Dąbrowski, władze miasta Starachowice z Prezydentem Panem Markiem Materkiem i v-ce Prezydentem panią Ewą Skibą. Nie zabrakło służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, leśników oraz wielu naszych przyjaciół z różnych stron Polski od lat wspierających działalność naszego hufca.
Przykład najstarszego starachowickiego hufca, który przez 85 lat przeżył niejedna burzę i zawieruchę świadczy, że harcerstwo było, jest i będzie organizacją potrzebną naszemu młodemu pokoleniu by w dobie światowej globalizacji choć spróbować „pięknie żyć”.

Zdjęcia można obejrzeć w Galerii Hufca

Harcerski Start 2016 – relacja

30 września 2016 roku odbyła się w naszym mieście kolejna edycja „Dnia Harcerza” zorganizowana przez Hufiec ZHP Starachowice na Skwerze im Zdzisława Rachtana „Halnego”.
Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem bohatera Hufca Stanisława Staszica uroczystym harcerskim apelem, rozpoczynającym nowy Rok Harcerski 2016/2017. Odczytany został rozkaz specjalny komendantki hufca hm. Małgorzaty Ślaskiej, w którym nawiązała ona do obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi starachowickiej jakie odbywają się przez cały 2016 rok, życząc wszystkim środowiskom hufca by kolejne lata były pasmem wspaniałych przygód i wyzwań, a także satysfakcji z pełnionej służby drugiemu człowiekowi. Następnie wszyscy przeszli na skwer Zdzisława Rachtana „Halnego” gdzie przygotowano harcerski festyn.
Środowiska naszego Hufca przygotowały wiele atrakcji żeby z tej okazji ugościć mieszkańców miasta i wspólnie przeżyć harcerskie przygody.
„Wilczy” Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych przygotował tyrolkę, przeciąganie liny i strzelnicę ASG oraz najmłodsi harcerze dla najmłodszych gości – sztafetę skakania w gumę.
38SDH im. Emilii Plater przygotowała zajęcia łucznicze, oraz rowery skręcające w odwrotną stronę i wózki zaprzęgowe 3 oraz 4 kołowe.
Przeprowadziła również turniej mega piłkarzyków, w którym I miejsce zajęła 38SDH, II miejsce: 100DH Wataha, a III miejsce: 115DH. Zwycięskie drużyny zostały nagrodzone pucharami Dnia Harcerza.
XI Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Bohaterów Westerplatte przygotował grę miejską, pokazy szermierki Go-Now, oraz stroje grunwaldzkie i zabawy z koralikami wraz z malowaniem buziek.
Zwycięskie patrole biorące udział w grze, zostały nagrodzone słodkimi niespodziankami. I miejsce zajęła: Gromada Zuchowa „Słoneczni Zdobywcy”,
II miejsce zajęły ex aequo: 38SDH, oraz patrol „Kremówki” ze 100DH Wataha, trzecie miejsce: 38SDH.
Ten niezwykły harcerski dzień zakończył pokaz filmów z harcerskiej gry terenowej „Cichociemni”, która odbyła się w czerwcu na terenie HOO Lubianka. Gra od 2 lat jest współfinansowana przez Muzeum Historii Polski z programu „Patriotyzm Jutra” i cieszy się ogromną popularnością wśród naszych harcerzy. Festyn zakończył tradycyjny harcerski krąg.
Organizowany festyn był też inauguracją centrum „Świetlic podwórkowych” Hufca ZHP Starachowice działającego w ramach programu „Świętokrzyska Sieć Świetlic Podwórkowych” realizowanego przez Chorągiew Kielecką ZHP i dotowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach RPO, który będzie realizowany przez nasz hufiec na terenie gmin Starachowice, Pawłów, Brody i Wąchock.
Dziękujemy za pomoc naszym przyjaciołom ze Starachowickiego Centrum Kultury, Stowarzyszenia JES, oraz wszystkim środowiskom naszego Hufca, które pracowały przy organizacji festynu oraz tym, które wspólnie z nami świętowały ten wyjątkowy dzień.
Projekt był współfinansowany z środków MHP program „Patriotyzm Jutra”, Starostwa Powiatowego i Gminy Starachowice.

Zdjęcia można oglądać w Galeriach:
Pana Prezydenta Marka Materka
ZHP Hufca Starachowice
38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater

Dni Starachowic 2016

W sobotnio-niedzielny weekend 27-28.08.2016 r. odbyły się w naszym mieście „Dni Starachowic”. Nie mogło na nich zabraknąć harcerzy. „Kreatywna sobota”, „Profilaktyczna niedziela” na Rynku oraz „Piknik militarny” na placu Na Szlakowisku, a tam pokazy, koraliki, śpiewanki, tańce integracyjne, harcerski namiot obozowy, kroniki, ścianka, wspinaczkowa, piłkarzyki to punkty aktywności harcerzy naszego hufca. No i oczywiście wspaniała „Belgijka”, która porwała mieszkańców do tańca. Z króciutkim koncertem wystąpił także harcerski zespół wokalno-instrumentalny „Miłośc jest przereklamowana”.


Belgijkę utrwalił Zbyszek „Druniu” Pyda.

Serdecznie dziękuję wszystkim środowiskom hufca prowadzącym i przygotowującym zajęcia:
XI Szczepowi DHiZ im. Bohaterów Westerplatte, „Wilczemu” Szczepowi DHiZ, 38 SDH im. E.Plater, 111 ADH im. K.K.Baczyńskiego, 115 DH „Pomarańczarnia” im. J.Bytnara „Rudego”, oraz 40 DSH im. R.Kaczorowskiego i 82 DH „Kubuś” im. kpt. E. Dymitrowa-Flisa „Robura”.
Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwały: Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice i Harcerska Służba Porządku Publicznego Starachowice.

Poniżej kilka linków do zdjęć z Pikniku:
Kreatywna Sobota
Zdjęcia z profilu facebook Pana Prezydenta Marka Materka
Zdjecia Klaudii i Natalii z 82 DH „Kubuś”

Niedziela Piknik Militarny
Zdjęcia z profilu facebook Pana Prezydenta Marka Materka

Niedziela Profilaktyczna Kultura
Zdjęcia z profilu facebook Pana Prezydenta Marka Materka

Podsumowania słów kilka

W dniach 02-05.06.2016 r. odbył się kolejny już 58 Ogólnopolski Harcerski Rajd Świętokrzyski organizowany przez Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica i Kielecką Chorągiew ZHP im. Stefana Żeromskiego.
Jak co roku rajd przeprowadzono 7 różnymi trasami – każda inna, ale bez wątpienia równie wyjątkowa. Podczas czterodniowych wędrówek szlakami Gór Świętokrzyskich wędrowało i wykonywało różne zadania rajdowe ponad 640 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów harcerskich. Tegoroczna pogoda wyjątkowo dopisała naszym uczestnikom. Słońce nie opuszczało nas ani przez sekundę!. Tegoroczny zlot rajdu odbył się w Wąchocku – mieście pełnym historii, zabytków i humoru.
Na zlotowym festiwalu każda z tras prezentowała swoją rajdową piosenkę. Nie obyło się bez niespodzianek, gdy ze zlotowej sceny popłynęła z życzeniami urodzinowymi piosenka śpiewana przez druhenkę z patrolu 14 DH „Spirydion” dla mamy.

DSC_04731

Cudowną atmosferę na zlot wprowadził harcerski zespół wokalno-instrumentalny „Miłość jest przereklamowana” z Hufca ZHP Starachowice. Zaraz po nich wystąpiła gwiazda wieczoru czyli „Myszka”, „Czaro” i „Bart” z kultowego zespół: „Na Bani”. Zaprezentowali oni swoim występem niezwykle wysoki poziom, a piękna muzyka w ich wykonaniu wypełniła całe Góry Świętokrzyskie.

Niedzielę rozpoczęła Msza Święta w opactwie Cystersów , a o godzinie 11:00 odbył się uroczysty apel kończący rajd. Wręczono na nim honorowe odznaki :
„Za zasługi dla Chorągwi Kieleckiej ZHP” otrzymali hm. Tomasz Łebek i phm. Tomasz Sobański.
„Za zasługi dla Hufca ZHP Starachowice” otrzymali : phm. Katarzyna Dulęba, phm. Mateusz Ślaski, phm. Konrad Ćwik, hm. Tomsz Rejmer, Joanna Pawłowska
„Zasłużony dla Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich” otrzymali: pwd. Paweł Lesiak, pwd. Adrian Gorzkowski, pwd. Sławomir Kałamaga, phm. Józef Minda, hm. Piotr Wychowaniec, phm. Maciej Stachurski, phm. Adam Niepokój, HO Patrycja Rabczyńska.

DSC_0680

Wręczono także nagrody dla najlepszych patroli rajdowych na poszczególnych trasach:
Nagrodę Naczelniczki ZHP na trasie I otrzymał patrol z 8 Kieleckiej Drużyny Harcerek i 8 Kieleckiej Drużyny Harcerzy „Bordowo-Czarni”
Nagrodę Komendanta Kieleckiej Chorągwi ZHP dla najbardziej zdeterminowanego patrolu na rajdzie otrzymał patrol „Zmierzchnice trupie Główki” z Nadarzyna.
Nagrodę Przewodniczącego ZHP na trasie III otrzymał patrol z 6 Gromady Zuchowej „Nutki” z Kutna.
Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na trasie IV otrzymał patrol z 73 Kieleckiej Drużyny Harcerek im. hm. Anny Zawadzkiej .
Nagrodę „Kubusia” otrzymał patrol „Misz Masz” z Hufca ZHP Tłuszcz.
Nagrodę Wojewody Świętokrzyskiej na trasie V otrzymał patrol z Łódzkiej Drużyny Harcerskiej „Wataha”.
Nagrodę Starosty Starachowickiego na trasie VI otrzymał patrol z Nadarzyńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Wataha”.
Nagrodę Prezydenta Starachowic na trasie VII otrzymał patrol „Legion” ze Środowiskowego Szczepu Drużyna Harcerskich i Zuchowych „Jedynka” z Nowej Dęby.
Puchar „Jędrusiowy” powędrował do patrolu z 14 Drużyny Harcerskiej „Spirydion” z Ostrołęki.
Burmistrz Wąchocka Pan Jarosława Samela ufundował nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu – druhny Łucji Pawlica i druha hm. Janusza Kowalika.

DSC_0775

Na apelu kończącym rajd były obecne władze harcerskie z członkinią GK ZHP druhną hm. Emilią Kulczyk-Prus, członkiem Rady Naczelnej ZHP hm. Piotrem Wychowańcem, oraz członkiem Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP hm. Maciejem Wlazło. Obecni byli także członkowie Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP pod dowództwem komendanta hm. Tomasz Rejmera i przewodniczącego Rady Chorągwi kieleckiej hm. Lucjanem Pietrzczykiem.
Wśród przybyłych gości byli:
Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtaszek, Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej WŚ Pan Jacek Kowalczyk, Przewodnicząca Rady Powiatu Starachowickiego Pani Bożena Wrona, Starosta Starachowicki Pan Dariusz Dąbrowski, z-ca Prezydenta Miasta Starachowice Pani Ewa Skiba, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wąchock Pan Adrian Malinowski, Dyrektor GOK w Wąchocku Pan Marian Susfał, komendant Straży Miejskiej w Starachowicach Pan Waldemar Jakubowski, oraz Dyrektor ŚCRiTS Pan Jarosław Chrobot.

Przybyli także Niezawodny Przyjaciel Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich, honorowy komendant I Trasy HRŚ druh hm. Adam Massalski, senior starachowickiego harcerstwa założyciel Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego i pierwszy jego komendant hm. Stefan Derlatka, niezmordowany partyzant z Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” druh Jan Gałuszka „Mizerny”, oraz zaprzyjaźnieni z naszym Rajdem obecni i byli instruktorzy Chorągwi Kieleckiej i Hufca ZHP Starachowice.
Komenda 58 HRŚ, oraz Komenda Hufca Starachowice serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, środowiskom harcerskim, instruktorom za udział w Rajdzie i wspólną zabawę. Dziękujemy wszystkich sponsorom i współorganizatorom zlotu i rajdu: Kieleckiej Chorągwi ZHP, Miastu i Gminie Wąchock, Starachowickiemu Centrum Kultury, MOSiR w Starachowicach, Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Dyrekcji SP i Gimnazjum w Wąchocku, Dyrekcji SP w Wielkiej Wsi, Dyrekcji ZS w Suchedniowie, Dyrekcji SP Nr 1, Dyrekcji „Ekomuzeum” w Starachowicach, Harcerskiej Grupie Ratowniczej Starachowice, Harcerskiej Służbie Porządku Publicznego Starachowice, całej wspaniałej obsłudze rajdowych tras z Hufców Kielce-Południe i Starachowic, oraz obsłudze zlotu ze 111 ADH im. K.K. Baczyńskiego i 115 DH „Pomarańczarnia” z Wielkiej Wsi.
Dziękujemy również: druhnie hm. Małgorzacie Sinicy, druhowi hm. Dariuszowi Supłowi, Panu Adamowi Jarubasowi, Pani Agacie Wojtyszek, Panu Kazimierzowi Mądzikowi, Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu, Panu Markowi Materkowi, panu Lechowi Buchholzowi, Panu Jackowi Kowalczykowi oraz Harcerskim Kronikom Filmowym i firmie DK-ART cinematography za objęcie patronatem tras rajdowych.
Do zobaczenia na trasach 59 Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego.

DSC_0804

zdjęcia: Janek Pastuszka

72 Rocznica Rozbicia Straży Leśnej W Marculach

W niedzielę 10 kwietnia 2016 r, w 72 rocznice rozbicia straży leśnej w Marculach odbyła się uroczysta Polowa Msza Święta.

Na niedzielnej uroczystości tradycyjnie już, byli obecni przedstawiciele następujących środowisk Hufca ZHP Starachowice: Harcerskiego Kręgu Seniorów „Łysica – Żubry, 13 Drużyny Harcerskiej, 17 Drużyny Harcerskiej, 82 Drużyny Harcerskiej „Kubuś” im. kpt. Eugeniusza Dymitrowa-Flisa ps. “Robur” z Lubieni, oraz 100 Drużyny Harcerskiej „Wataha”.

Poniżej kilka zdjęć z uroczystości.

IV Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”

W dniach 1-3.04.16 roku w Starachowickim Centrum Kultury odbyła się IV edycja Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”. W piątek odbył się przednocleg, gdzie wszystkie przybyłe środowiska integrowały się przy kominku harcerskim. W sobotę przygotowania ruszyły już od 08:00. Po raz kolejny pokazaliśmy, że harcerstwo to nie tylko wędrówki i warta pod pomnikami. Jest to przede wszystkim fantastyczna zabawa, która obecna była na tegorocznym „Harcograniu”.

Na festiwal zgłosiło się 33 zespoły, łącznie około 250 uczestników. Jest to ponad 50 osób więcej niż w poprzednim roku.

Tegoroczne jury zasiadało w składzie:

 • Wojciech Szymański- Założyciel i lider zespołu Dom o Zielonych Progach oraz twórca projektu poetycko-muzycznego „W górach jest wszystko co kocham”
 • Bartosz Zalewski- Dziś stanowi jeden z jego filarów. Gra na gitarze basowej, pełni też funkcję wokalisty. Bliskim instrumentem jest mu zwykła gitara
 • phm.Arkadiusz Szostak- Kierownik programowy oraz koordynator Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach ,wielokrotny reżyser Harcerskiego Festiwalu Kieleckiego „Wiatraczek”
 • Piotr Frankowicz – Muzyk, kompozytor, lider legendarnego kieleckiego zespołu Grube Dudy, Juror wielu festiwali i przeglądów miedzy innymi Kieleckiego Festiwalu „Przy Kominku”
 • Tomasz Kordeusz – polski autor tekstów i wykonawca autorskich ballad. Dyrektor SCK.
 • hm. Leszek Osterczy – instruktor harcerski, znany kielecki pedagog, psycholog
 • hm. Małgorzata Ślaska- Komendantka Hufca Starachowice.
 • IV edycja „Harogrania” trzymała niezwykle wysoki poziom. Uczestnicy przedstawili różnorakie utwory i występy, którym towarzyszyły fantastyczne choreografie. Jury tak jak powiedziało- miało ciężkie decyzje do podjęcia. Festiwal brawurowo poprowadzili druhna Kasia Gęborek i phm. Mateusz Ślaski.

  Po przesłuchaniach przyszedł czas na Gwiazdę wieczoru czyli zespół „Dom o zielonych progach”. Lider zespołu zasiadał również w jury. Przed ich koncertem z recitalem wystąpiła laureatka trzech poprzednich edycji festiwalu druhna Kasia Gęborek z 7DW „Summit” ze Starachowic. Zarówno Kasia jak i gwiazda wieczoru zachwycili niezwykle widownię. „Dom o zielonych progach” przedstawił nam kilka swoich piosenek porywając wszystkich pod scenę. Koncert był niezwykły , a uczestnicy i zgromadzona licznie publiczność prosili ciągle o bis. Po koncercie nastąpiło rozdanie nagród. Na zakończenie Kadra IV edycji festiwalu na pożegnanie i podziękowanie zaśpiewała ze wszystkimi piosenkę „Moi przyjaciele”. Tym cudownym akcentem zakończyło się IV „Harcogranie”.

  A oto wyniki w poszczególnych kategoriach:
  DO LAT 14:

  I miejsce: Ania Orczyk 100 DH „WATAHA”
  II miejsce: Wiktoria Pocheć z GZ „Przyjaciele Koziołka Matołka”
  III miejsce: 122 DH „Ogniki” Rudki
  Wyróżnienie: Próbna Gromada Zuchowa „Przyjaciele Koziołka Matołka”

  DO LAT 20:
  I miejsce: 111 Artystyczna Drużyna Harcerska im. K.K. Baczyńskiego
  II miejsce: Hufcowy Zastęp „Nie ogarniesz” Ostrowiec Św.
  III miejsce: Weronika Traczyk z 111ADH
  Wyróżnienia:
  – 2DH im. Mariana Langiewicza
  – zespół „Lupusy i wilk” z 101 DSH „Lupus”

  OPEN:
  I miejsce: Chór z ZS nr 9 w Lublinie
  II miejsce: Karolina Rakowska
  III miejsce: Zespół „Manufaktura” Annopol
  Wyróżnienia:
  – Duet: Ania Polańska i Agnieszka Waszak z Kielc;
  – „Turyści Futuryści”
  – „Seniornutki” z KS „Łysica-Żubry”.

  Nagroda Publiczności powędrowała do Hufcowego Zespołu „Nie ogarniesz’ z Ostrowca Świętokrzyskiego.


  Organizatorem festiwalu jest Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica, oraz Starachowickie Centrum Kultury. Patronat honorowy na tegoroczna edycją objęli Komendant Kieleckiej Chorągwi ZHP, Starosta Starachowicki oraz Prezydent Miasta Starachowice.

  Patronat medialny sprawowali: Firma DK-art. Dariusz Kanclerz, Harcerskie Kroniki Filmowe, oraz TVP3 Kielce.

  Organizatorzy serdecznie dziękują głównemu sponsorowi Festiwalu Firmie Info-Projekt IT z Rzeszowa, oraz Firmom i grantodawcom: Tarcopol, Solix, Klicom.net, Envo Group, Bistro Manhatan, Hotelowi Senator, Kominki stylowe, TUnŻ „WARTA” S.A., Starostwo Powiatowe i Gmina Starachowice. Bez Państwa pomocy i wsparcia ten festiwal na pewno nie miał by takiej oprawy.

  Dziękujemy także całej komendzie Festiwalu: komendantowi i pomysłodawcy phm. Mateuszowi Ślaskiemu, koordynatorowi festiwalu phm. Jackowi Ołowiakowi, Drużynie sztabowej, obsłudze biura festiwalowego, obsłudze medialnej i hm. Dariuszowi Kanclerzowi, akustykom i obsłudze SCK, Harcerskiej Służbie Porządku Publicznego i Harcerskiej Grupie Ratowniczej Starachowice /razem ponad 40 osób/. Stworzyliście w Starachowicach niepowtarzalna i wyjątkową imprezę.

  Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy za rok na V edycję festiwalu!

  Zdjęcia z festiwalu można obejrzeć w galeriach:
  hm. Dariusza Kanclerza
  ZHP Hufca Starachowice

  90-lecie 2 DH im. Mariana Langiewicza

  W miniony weekend 12-13 marca 2016 r. świętowaliśmy 90-lecie 2 Drużyny Harcerskiej im. Mariana Langiewicza. Obchody zaczęły się grą terenową zlokalizowaną na terenie Starachowic i okolic. Patrole sześciu drużyn Hufca ZHP Starachowice zmierzyły się z pięcioma wyzwaniami stworzonymi zgodnie z historią i zainteresowaniami „Dwójki”. Kolejnym punktem była uroczysta zbiórka, która odbyła się o godzinie 18:00 po skończonej grze w Szkole Podstawowej nr 1. Na tym wydarzeniu gościliśmy zastępcę prezydenta miasta Starachowice – pana Jerzego Miśkiewicza, rzeczniczkę prasową Urzędu Miasta – panią Iwonę Ogrodowską, komendantkę Hufca Starachowice i z-ce Komendanta Chorągwi hm. Małgorzatę Ślaską, byłego drużynowego i znanego kombatanta hm. Stefana Derlatkę, oraz Dyrektora SP nr 1 pana Jana Kuciapskiego.

  Początek zbiórki przebiegł pod znakiem śpiewanych przez harcerzy 2 DH piosenek harcerskich oraz okolicznościowych przemówień i życzeń od zaproszonych gości. Jako ostatni przemawiał obecny drużynowy – pwd. Paweł Lesiak. Następnie nadszedł czas na życzenia i wystąpienia wszystkich obecnych drużyn z Hufca Starachowice. Rozmaitym i oryginalnym prezentom, życzeniom i dedykowanym piosenkom nie było końca. Po tym jak wszyscy zabrali głos nadszedł czas na jubileuszowy tort. Po tym poczęstunku obecny drużynowy zakończył zbiórkę pieśnią „Bratnie Słowo” oraz tradycyjną harcerską „iskierką”. Po tej części wszyscy chętni mogli zostać na biwak, który również odbył się w Szkole Podstawowej nr 1.

  W imieniu wszystkich harcerzy 2 Drużyny Harcerskiej im. Mariana Langiewicza dziękuje zaproszonym gościom i drużynom za szczere życzenia. Mam nadzieję, że zawsze będziemy trwali w takiej przyjaźni i będziemy mogli współpracować przez następne lata działalności. Teraz tylko pozostało nam wyczekiwać 100-lecia i ponownego spotkania w tak cudownej atmosferze.
  pwd. Paweł Lesiak
  Drużynowy 2 Drużyny Harcerzy
  im. Mariana Langiewicza


  Zdjęcia można obejrzeć w:
  Galerii Hufca
  Galerii Weroniki Gozdur 15 GDH im. „Jędrusiów”