Szukaj
Wspierają nas


Świętokrzyska Sieć Świetlic Podwórkowych projekt realizowany przy współpracy
BIP

Kalendarz Hufcowy

Ostatnie pożegnanie druha harcmistrza Stefana Derlatki


….Na polanie dogasa ognisko cicho w locie srebrzyste lśnią skry gwiazdy zgasły poranek już blisko a Ty śnisz tęczowe sny…
Z wielkim bólem, głębokim smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci druha harcmistrza Stefana Derlatki. No bo jak to tak? Przecież był z nami zawsze? Odkąd pamiętam swoją przygodę z harcerstwem, a trochę lal minęło był z nami zawsze. Na imprezach rocznicowych, na ukochanej przez niego „Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie” – gdzie mógł złożyć kwiaty i zapalić znicz na mogile swoich wojennych kolegów i podziękować nam za to, ze o nich pamiętamy i przede wszystkim na Harcerskim Rajdzie Świętokrzyskim, którego był pomysłodawcom i nie opuścił przez 59 lat nawet jednej edycji. Jeszcze niedawno snuliśmy plany na kolejne uroczystości, rajdy….

…Są pożegnania na które nigdy nie będziemy gotowi. Są słowa które zawsze wywoływać będą morze łez. I są takie osoby na myśl o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień…
I taka osobą niewątpliwie byłeś dla nas druhu Stefanie.

Harcerstwo i pogłębianie historii naszej „Małej Ojczyzny” to pasje którym poświęciłeś całe swoje życie. Życie, które nie było usłane różami. Niezwykle rzadko można spotkać wychowawcę, który nie tylko ma dar uczenia, ale tez potrafi stać się mentorem dla młodego pokolenia. Ale Ty w sobie tylko wiadomy sposób potrafiłeś nas wszystkich jednoczyć wokół siebie. Byłeś mentorem we właściwym rozumieniu patriotyzmu, piękna i wierności narodowej tradycji. Przez tyle lat wędrowałeś z nami po świętokrzyskiej ziemi, jadłeś ziemniaki z ogniska, wspominałeś stare czasy, uczyłeś nas historii i przede wszystkim pięknie opowiadałeś. Czas mijał, inni odchodzili od nas na wieczną wartę, a „druh Stefan” trwał przy nas niezmiennie w naszych harcerskich poczynaniach.
Żegnamy dziś przyjaciela, człowieka pełnego radości, dowcipu i humoru. Wychowawcę wielu pokoleń starachowiczan rozsianych po całym świecie, którym potrafił w finezyjny sposób ukazywać piękno naszej Ojczyzny. Byłeś wśród nas i dla nas kiedy spotykały Cię zarówno sukcesy, jak i życiowo przykre sytuacje. Nikt z nas nie jest wolny od trosk i zmartwień, od radości i euforii, ale i od rozczarowań czy braku pokory. Zawsze służyłeś nam pomocą i radą, wspierałeś na każdym etapie naszego harcerskiego i instruktorskiego życia. Uczyłeś nas nieść chętną pomoc bliźnim nie oczekując w zamian zaszczytów i gratyfikacji.

Żegnam Cię w imieniu wszystkich twoich wychowanków, harcerskiego i instruktorskiego środowiska Hufca ZHP Starachowice i Chorągwi Kieleckiej ZHP, władz harcerskich, przyjaciół, mieszkańców miasta i powiatu, uczniów placówek oświatowych, którym tak pięknie umiałeś opowiadać o trudnych i ciężkich czasach okupacji.
Żegnam Cię także w imieniu władz samorządowych województwa, powiatu i miasta Starachowice. Wspaniale umiałeś jednoczyć ich wokół spraw ważnych dotyczących pomocy kombatantom i pielęgnowania tradycji polskiego oręża.

Dziękujemy Ci za wielki dar OBECNOŚCI, która trwać będzie przez kolejne wieki w naszych sercach i umysłach.
Odszedłeś na wieczną wartę. Pełnić ja będziesz u Pana Boga, gdzie spotkasz swoich harcerskich przyjaciół. Jest tam wspaniały harcerski poczet tych których ideałem była Harcerska Służba Bogu i Ojczyźnie.
Z jednej strony Twoja śmierć głęboko nas zasmuciła, ale z drugiej cieszę się, że nie umarłeś cały, jakaś twoja część żyć będzie głęboko w twoich wychowankach.
Jeśli bowiem /jak pisał Pierre Dominice/ nie zostanie wskrzeszona tradycja przekazywania świadectw z pokolenia na pokolenie, skazani zostaniemy na pogrążenie się w fikcji i pozorach.
Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. Nie mogąc przybrać żadnego kształtu, osiada ciasno na dnie serca jak śnieg podczas bezwietrznej nocy.

Patrząc na to jak żyłeś zapytajmy samych siebie – „A co Ty zrobiłeś dla Polski ?”

Druhu „Stefanie” – meldujemy , że będziemy „pięknie żyć” – dla Ciebie byś był z nas dumny!

Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci!

Dziękujemy Ci za to że byłeś !

…Będą kiedyś szyszaki w żar wklęte , co tak jasno dziś złocą Twa twarz opowiadać o Tobie legendę Komendancie wodzu nasz…

Echo dnia – Artykuł z uroczystości pogrzebowych
Harcerskie Kroniki Filmowe – galeria zdjęć, foto hm. Dariusz Kanclerz

Nekrolog

Odszedł na Wieczną Wartę

10-lecie Harcerskich Kronik Filmowych


Harcerskie Kroniki Filmowe mają już 10 lat!
Projekt powstał z poczucia kronikarskiego obowiązku, potrzeby pozostawienia po sobie śladu dla przyszłych pokoleń. Do tej pory w archiwum Harcerskich Kronik Filmowych znalazło się ponad 1000 filmów, dzięki którym można wrócić do wielu ważnych momentów z historii Chorągwi Kieleckiej, a nawet całego Związku Harcerstwa Polskiego.

Kiedy dziesięć lat temu harcmistrz Dariusz Kanclerz postanowił rejestrować i udostępniać coroczne relacje z Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego, nikt nie przypuszczał, że ten prosty pomysł zaowocuje stworzeniem największego harcerskiego archiwum filmowego w Polsce. Autorski projekt, początkowo rozwijany spontanicznie i w gronie najbliższych znajomych, z czasem został oficjalnie powołany do istnienia rozkazem Komendanta Hufca Starachowice.

Kamera Harcerskich Kronik Filmowych była wszędzie, począwszy od wydarzeń hufcowych po imprezy centralne, w Polsce, a także za granicą. Lista jest długa, ale wymieńmy te najważniejsze: Festiwal Harcogranie, Rajd Jędrusiowy i Harcerski Rajd Świętokrzyski organizowane przez Hufiec ZHP Starachowice, Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, zloty i manewry organizowane przez Chorągiew Kielecką, wydarzenia ogólnozwiązkowe, takie jak: Zlot ZHP w Krakowie, Zlot Monte Cassino, Miasteczko Skautowe na Światowych Dniach Młodzieży, gala plebiscytu „Niezwyczajni”, Wędrownicza Watra czy Betlejemskie Światło Pokoju.

Oprócz relacji z wydarzeń Harcerskie Kroniki Filmowe tworzą też własne produkcje, mające na celu budowanie dobrego wizerunku ZHP, najciekawsze to „Harcerstwo się liczy”, „Harcerstwo jest super”, „Idzie Rajd”, czy materiały filmowe do akcji 1% dla harcerzy Chorągwi Kieleckiej ZHP. W bogatym archiwum można znaleźć również wywiady z „Mizernym”, partyzantem z oddziału „Jędrusiów” Armii Krajowej – „Wspomnienia Jana Gałuszki”, czy zdigitalizowane kasety VHS z ocalonymi od zapomnienia, czy nawet zniszczenia wywiadami ze świętokrzyskim partyzantami to wiele godzin niezwykłych opowieści.

Rok 2017 jest dla HKF wyjątkowy – stworzona została dziesiąta relacja z Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego (tworzona jest ona co roku, począwszy od 50 HRŚ), ponadto przekroczona została bariera tysiąca filmów w archiwum! Dziesięć lat i tysiąc filmów to dobry moment, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Harcerskich Kronik Filmowych: w szczególności hm. Małgorzacie Ślaskiej „Balbinie” która od początku wspierała projekt a od zawsze była harcerską „mamą”. Podziękowania należą się hm. Tomaszowi Rejmerowi – dzięki jego radom, pomysłom i stawianym wyzwaniom Kroniki ewoluują. Inne osoby, które włożyły wiele pracy w projekt to między innymi: hm. Wojciech Pietrzczyk (jest autorem scenariuszy kilkunastu filmów, lektorem, a czasem prezenterem), phm. Marcin Jedliński (wiele razy motywował Kroniki do działania), phm. Maciej Pietrzczyk (prezenter podczas wielu wydarzeń), hm. Lucjan Pietrzczyk (pomysłodawca kilku produkcji), hm. Mateusz Ślaski – dziękujemy, na was zawsze można liczyć! Dziękujemy prezenterom: pwd. Wiktorii Sajdzie, pwd. Agnieszce Waszak, pwd. Magdalenie Gajaszek, phm. Piotrowi Młynarczykowi, operatorom i technikom których nigdy nie widać: phm. Bartkowi Tetłakowi, pwd.Mikołajowi Opatowskiemu, dh. Staszkowi Kumorowi, phm. Pawłowi Szypulskiemu. Dziękujemy wszystkim bohaterom naszych filmów.

Harcerskie Kroniki Filmowe to projekt, który cały czas się rozwija, w przyszłości czekają kolejne wyzwania. Bez wątpienia jeszcze wiele wydarzeń zostanie utrwalonych, a kolejne osoby będą mogły sięgnąć do filmowego archiwum. Jeśli będziecie brać udział w harcerskim rajdzie, zlocie, konferencji – wypatrujcie kamery Harcerskich Kronik Filmowych, bo bardzo prawdopodobne, że ją spotkacie!

Zespół Harcerskich Kronik Filmowych

Strona www: http://hkf.starachowice.zhp.pl/
YouTube: https://www.youtube.com/user/HKFstarachowice
Facebook: https://www.facebook.com/hkf.zhp/
Flickr: https://www.flickr.com/photos/140523537@N08/

Zbiórka Wyborcza I Rejonu Hufców

Szanowne Druhny i Druhowie!

Informuję, że Zbiórka Wyborcza I Rejonu Hufców w dniu 23 września 2017 r. ogłoszona Rozkazem Komendanta Chorągwi L9/2017 odbędzie się w Domu Harcerza w Kielcach przy ul. Pańskiej 1a o godz. 12.00.

W załączeniu znajdziecie proponowany porządek obrad.

ZW_projekt_porzadek_zbiorki

Czuwaj!
Pozdrawiam
phm. Jan Daranowski
ZHP Chorągiew Kielecka

Dzień Harcerza 2017 – fotorelacja

Zapraszamy do Galerii Hufca – kliknij aby zobaczyć.

Odznaka Chorągwiana „Jodła” – wyniki

Decyzją Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła” z dnia 05.09.2017 roku przyznano brązowe Odznaki Chorągwiane „Jodła” oraz nagrody następującym środowiskom:
Metodyka Zuchowa
Gromada Zuchowa „Dzielne Iskierki” – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski
01 Gromada Zuchowa „Smerfne Skrzaty” – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski
3 Konecka Gromada Zuchowa „Wesołe Tygryski” – Hufiec ZHP Końskie
22 Kielecka Gromada Zuchowa „Księżycowe Biedronki” – Hufiec ZHP Kielce-południe
33 Kielecka Gromada Zuchów Żeglarzy „Żeglarze Kapitana Sebastiana” – Hufiec ZHP Kielce-miasto
Metodyka Harcerska
Próbna Drużyna Harcerska „Wataha 2″ – Hufiec ZHP Staszów
32 Konecka Drużyna Harcerska „Lamus” im. hm. Tomasza Ferdyna – Hufiec ZHP Końskie
75 Kielecka Drużyna Harcerska im. ks. P. Ściegiennego – Hufiec ZHP Kielce-miasto
Metodyka Starszoharcerska
38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater – Hufiec ZHP Starachowice
52 Przyparafialna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Włóczykije” im. hm.Elzbiety Gargul – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski
52 Kielecka Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Kielce-miasto
Metodyka Wędrownicza
Drużyna Wędrownicza „3 DSH” im. R. Baden-Powella – Hufiec ZHP Szczekocińsko-Włoszczowski
111 Artystyczna Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Starachowice
Dodatkowo wyżej wymienione środowiska otrzymują 50% bonifikatę na udział w Zlocie Chorągwi Kieleckiej ZHP „Powrót do Korzeni” w Tokarni.

Decyzją Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła” z dnia 05.09.2017 roku przyznano brązowe Odznaki Chorągwiane „Jodła” następującym środowiskom:
Metodyka Zuchowa
Gromada Zuchowa „Świętokrzyskie Skrzaty” – Hufiec ZHP Starachowice
1 Gromada Zuchowa „Bractwo Leśnej Przygody” – Hufiec ZHP Staszów
2 Gromada Zuchowa „Złote Lwy” – Hufiec ZHP Jędrzejów
8 Gromada Zuchowa „Promyki Dobra” – Hufiec ZHP Jędrzejów
9 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” – Hufiec ZHP Starachowice
69 Gromada Zuchowa „Wesołe Ekoludki” – Hufiec ZHP Kielce-powiat
Metodyka Harcerska
08 ŚTDH „Burza” im. Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski
8 Drużyna Harcerska „Przyjazna Dłoń” – Hufiec ZHP Jędrzejów
117 Buska Drużyna Wielopoziomowa im. Juliana Dytkowskiego „Zielone Berety” – Hufiec ZHP Busko-Zdrój
6 Konecka Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów „Wilki” – Hufiec ZHP Końskie
9 Drużyna Harcerska „Czarne Stopy” – Hufiec ZHP Jędrzejów
Metodyka Starszoharcerska
15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. Jędrusiów – Hufiec ZHP Starachowice
7 Konecka Drużyna Starszoharcerska „Nil” – Hufiec ZHP Końskie
Metodyka Wędrownicza
Nie przyznano odznaczeń.
Dodatkowo wyżej wymienione środowiska otrzymują 20% bonifikatę na udział w Zlocie Chorągwi Kieleckiej ZHP „Powrót do Korzeni” w Tokarni.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym.

Zbiórka krwi


Switch to our mobile site