IX Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

W tegorocznych dziewiątych już zawodach startowało 29 pięcioosobowych zespołów, które rywalizowały w trzech kategoriach. Szkoły podstawowe, gimnazja i najstarsza kategoria szkół średnich. Uczestnicy podczas zawodów musieli się wykazać się wiedza i umiejętnościami praktycznymi adekwatnymi do wieku uczestników. Na zespoły czekały symulowane zdarzenia przygotowane przez instruktorów z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. Na najmłodsze zespoły czekały: wypadek na rowerze, starsza kobieta o kulach z poranioną kostką, krwotok z nosa i resuscytacja na fantomie. Gimnazja musiały się uporać z upadkiem z wysokości spowodowanym porażeniem prądem, zawałem serca, wypadkiem drogowym i resuscytacją ośmiolatka. Najstarsza grupa musiała poradzić sobie często z więcej niż jednym poszkodowanym, Tu nasi ratownicy przygotowali dla nich zdarzenie z zatruciem dopalaczami, wypadek motocyklisty jeżdżącego „crossem” po lesie, zakrztuszenie bardzo ciężkiej osoby i resuscytacją młodego chłopca wyciągniętego z wody. Wszystkie zespoły musiały też wykazać się widzą teoretyczną wypełniając test wiedzy na który mieli tylko 8 minut, co w przypadku wielu zespołów okazało się bardzo trudnym zadaniem.

Jak co roku najwięcej emocji wzbudzała rywalizacja drużyn w najstarszej i najtrudniejszej kategorii. Niemal murowanym faworytem do zwycięstwa w najstarszej kategorii była drużyna Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca Świętokrzyskiego, która triumfowała w trzech ostatnich edycjach zawodów. Życie nakreśliło jednak inny scenariusz i HCPP triumfowało w kategorii gimnazjum oddając pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowej kategorii 38 Starachowickiej Drużynie Harcerskiej im. Emilii Plater, a HCPP uplasowało się na piątym miejscu za II LO ze Starachowic, I LO ze Starachowic i drużyną ZSZ z Ożarowa, która otarła się o podium zajmując IV miejsce. 38 SDH ponownie umieściła jak za dawnych dobrych lat zespoły na podium we wszystkich trzech kategoriach wiekowych. Dodać należy że dwa tygodnie temu podczas manewrów wojewódzkich ZHP ROTA 2015 zespół 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej wygrał zarówno „Turniej trój-techniczny” jak i bieg ” Sprawni jak Żołnierze”, a ich zadanie przed manewrowe z kategorii „Ratownictwo” zostało najlepiej ocenione przez komendę manewrów. Za sumę zwycięstw otrzymali też nagrodę The Best of The Best za najbardziej sprawny zespół na manewrach.

Rywalizacja na poszczególnych trasach zakończyła się następująco:

Kategoria wiekowa szkoły podstawowe:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Tychowie Starym
II miejsce – 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 ze Starachowic

Kategoria wiekowa szkoły gimnazjalne:
I miejsce – Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy w Ostrowcu Świętokrzyskim
II miejsce – 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater
III miejsce – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Lubieni

Najtrudniejsza z kategorii kategoria szkół średnich zwana też kategorią otwartą”
I miejsce – 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater
II miejsce – II LO w Starachowicach im Stanisława Staszica
III miejsce – I LO w Starachowicach im. Tadeusza Kościuszki

Najlepsze zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i nagrody zarówno dla zespołu jak i samych uczestników, a pozostałe zespoły dyplomy za udział i pamiątkowa statuetkę za udział w zawodach. Nagrody wręczali Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski wraz z z-cą komendanta Policji Tomaszem Chamerą, komendantem PSP Markiem Kaczmarczykiem i szefem HGR Starachowice Tomaszem Łebkiem.

Zawody organizowane są w partnerstwie przez: Harcerską Grupą Ratowniczą Starachowice, Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki, Powiat Starachowicki, Gminę Starachowice, Komendę Wojewódzka Policji w Kielcach, Komendą Powiatową Policji w Starachowicach, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, Szpitalny Oddział Ratunkowy w Starachowicach oraz Automobilklub oddział Starachowice.

Zawody odbyły się dzięki ogromnemu wsparciu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Starosty Starachowickiego i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Starachowice. Zawody wsparły też firmy MAN Bus sp. z.o.o. i MARBO ze Starachowic.

Kolejne X Jubileuszowe Młodzieżowe Zawody Ratownicze odbędą się 23 września 2016 roku. I już teraz możemy napisać że będą to wyjątkowe zawody z wyjątkowymi zadaniami dla uczestników, na które w imieniu całej Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice i wielu partnerów w realizacji serdecznie zapraszamy.

Źródło: HGR Starachowice