XXIX Harcerski Rajd „Szlakami Jędrusiów”

W dniach 14-16.11.2014r. już po raz 29 odbył się Harcerski Rajd „Szlakami Jędrusiów” . Rajd i zlot organizowany był przez XI Szczep im. Bohaterów Westerplatte i Hufiec ZHP Starachowice w ramach projektów finansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Starachowicach i Gminę Starachowice.

W tym roku trasami naszego rajdu wędrowało ponad 250 zuchów i harcerzy z całej Polski (Nadarzyn, Ostrowiec Św., Rzeszów, Staszów, Szumsko, Łódź, Kielce, Starachowice) trzema trasami (1 i 2 były trasami pieszymi, 3 trasa była autokarowa (zlotowa).
Trasa 1 (Wędrownicza) wystartowała już w piątek o godz. 9:07, a uczestniczy musieli się zmierzyć z dość sporym dystansem przez Rezerwat Wykus, aż do Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka” gdzie czekał na nich gorący żurek i herbata.
Trasa 2 (Harcerska) również wystartowała w piątek z Wąchocka o godz. 9:02, harcerze maszerowali przez kapliczkę św. Jacka i punkt po punkcie bardziej wczuwali się w motyw rajdowy czyli „Konspirację” ,następnie doszli do budynku Hufca ZHP Starachowice gdzie czekał na nich gorący żurek i spotkanie z kpt. hm. Stefanem Derlatką który opowiadał o ciężkich okupacyjnych czasach.
Pierwszy nocleg dzięki gościnności księdza proboszcza Grzegorza Roszczyka znajdował się w starej kaplicy na Łazach. Po partyzanckim kominku przyszła pora na sen. Następnego dnia uczestnicy rajdu zmotywowani wyznaczoną godziną rozpoczęcia uroczystości wyruszyli na miejsce zlotu przy mogile partyzanckiej.

Uroczysty zlot rajdu w 70 rocznicę bitwy tychowskiej rozpoczął się 15 listopada o godz. 12.00

W tym roku na zlocie XXIX Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” pod tychowską mogiłą pojawiło się ponad 300 osób z całej Polski (nie tylko harcerze, ale także kombatanci, słuchacze Uniwersytetu III Wieku, członkowie Stowarzyszenia „Semper Fidelis” ze Starachowic, „Orlęta Armii Krajowej” z Kielc oraz Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Odwet” z Łodzi. Uroczystym apelem zlotowym o godz. 12:00 wszyscy oddali hołd poległym partyzantom-„Junakowi” i „Kokoszce”. Jak co roku w tym wydarzeniu uczestniczył jeden z ostatnich żyjących „Jędrusiów” Jan Gałuszka ps. „Mizerny” z Krakowa.

Mimo sędziwego wieku i odległego miejsca zamieszkania jest z nami zawsze i to jest jeden z motorów napędowych tego rajdu, drugim są oczywiście sami uczestnicy . Obecna była także rodzina jednego z poległych partyzantów – Jana Krali „Kokoszki” z Trzcianki.
Jak co roku na uroczystym apelu zlotowym wręczane były plakietki Oznaki „Jędrusiowej” I,II, i III stopnia.
Z rąk komendantki hufca hm. Małgorzaty Ślaskiej zieloną podkładkę podharcmistrzyni odebrała druhna Katarzyna Dulęba z Wielkiej Wsi.
W imieniu komendy hufca ZHP Starachowice oraz środowiska kombatantów i harcerzy „Jędrusie” pamiątkową statuetkę i podziękowanie za wieloletnią opiekę nad grobem bohaterów dla Lasów Państwowych Nadleśnictwa Starachowice odebrali panowie Jan Kaczorowski i Piotr Dygas.
W szczególny sposób w rocznicę bitwy tychowskiej starachowickim harcerzom podziękował Jan Gałuszka „Mizerny” wręczając im pamiątkowy grawerton. Szefowa kapituły „Harcerskiej Oznaki Jędrusie” hm. Małgorzata Ślaska otrzymała także z rąk Wojciecha Pawlikowskiego – syna partyzanta Zbigniewa Pawlikowskiego „Mimiego” – buławę Szefa środowiska „Jędrusiowego”.
Szef Harcerskiej Służby Porządku Publicznego Starachowice phm. Mateusz Ślaski przekazał także podziękowania za pomoc w tworzeniu i działaniu grupy Panu Staroście Starachowickiemu Andrzejowi Matyni, Pani Elżbiecie Pryciak – Prezes Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat Starachowicki” oraz Komendantce Hufca ZHP Starachowice hm. Małgorzacie Ślaskiej.
Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć wszystkich poległych i zmarłych kombatantów, harcerzy i przyjaciół „Jędrusiowego środowiska” . Szczególne słowa popłynęły do „ikony Jędrusiowej partyzantki” – Zbigniewa Kabaty „Boba”, który w lipcu b.r. odszedł na wieczną wartę w odległej Kanadzie.
Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów pod pomnikiem uczestnicy mogli obejrzeć sprzęt i umundurowanie grupy rekonstrukcyjnej , skorzystać ze strzelnicy ASG, oraz spróbować harcerskiej grochówki z kuchni polowej.

Po apelu zlotowym uczestnicy udali się do ZSZ nr 1 przy ulicy Radomskiej. Tam wspólnym śpiewem i pląsami czekali na apel końcowy który miał miejsce w niedzielę o godz 10:00.

Poniżej przedstawiamy wyniki XXIX Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów”:

Trasa 1:
I miejsce : 1 Nadarzyńska Drużyna Harcerska „Impessa”
II miejsce: 40 Drużyna Starszo Harcerska im. Ryszarda Kaczorowskiego ze Starachowic
III miejsce: 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

Konkurs Trasowy „Koszulka Rajdowa” : 17 Kielecka Drużyna Harcerska

Konkurs „Wiedzy o Jędrusiach”: 40 Drużyna Starszoharcerska im. Ryszarda Kaczorowskiego ze Starachowic

Konkurs „Za najlepszy strój”: 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

Trasa 2:
I miejsce: 2 Drużyna Harcerska im. Mariana Langiewicza
II miejsce: 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. „Jędrusiów”
III miejsce: 1 Nadarzyńska Drużyna Harcerska „Wilki”