X Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej HARCOGRANIE

W pierwszy weekend kwietnia, 1-3.04.2022 roku odbyła się X Jubileuszowa Edycja Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”! W piątek od godziny 18:00 uczestnicy mieli możliwość przybycia na przednocleg, który miał miejsce w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. Wieczorem w Parku Kultury chętne zespoły wzięły udział w próbach mikrofonowych przygotowujących do sobotnich występów. Drugiego dnia festiwalu od godziny 8:00 ruszyła rejestracja dla uczestników, a o 8:30 oficjalnie rozpoczęliśmy przeglądy konkursowe. W tym roku w „Harcograniu” wzięło udział aż 50 podmiotów muzycznych występujących w 4 kategoriach!

Nad przeglądami konkursowymi czuwało profesjonalne jury, w którym zasiedli:

• Hm. Arkadiusz Szostak – od lat w jury „Harcogrania”. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku”. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej „Wiatraczek” w Kielcach. Wokalista i gitarzysta zespołu „Sprzedawcy dymu”. Skarbnik Chorągwi Kieleckiej ZHP.
  • Leszek Kopeć – bard, autor i wykonawca piosenek, dziennikarz radiowy, laureat wielu przeglądów i festiwali piosenki turystycznej i studenckiej. Prowadzi nocną audycję „Muzyczna cyganeria” w Radiu Wrocław, poświęconą głównie piosence autorskiej, piosence poetyckiej oraz piosence turystycznej.
  • Małgorzata Spadło – wokalistka zespołu Stare Dobre Harcerstwo, pedagog, drużynowa 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej w Mircu. Podczas poprzednich edycji „Harcogrania” miała okazję zarówno występować na scenie jako uczestnik, podczas Koncertu Wieczornego, jak i zasiadać w jury festiwalu.
  • Pwd. Piotr Laczek – reżyser dźwięku, producent muzyczny, muzyk, instruktor ZHP. Wieloletni gitarzysta zespołu „Wołosatki”.
  • Weronika Gmurek – postać na pewno znana naszemu festiwalowi. Wokalistka zespołu ,,Z tylu chmur’’. Zdobywczyni nagród na konkursach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Trzykrotnie występowała na Pol’and’Rock Festival. „Harcogranie” zna doskonale, zdobywając najwyższe miejsca zarówno podczas występu solowego, jak i z zespołem.

W sobotę występy uczestników trwały do godziny 18. Festiwal przebojowo poprowadził najlepszy konferansjer pod słońcem – hm. Jacek Ołowiak! Już o 19 odbył się Koncert Wieczorny, podczas którego wystąpili dla nas harcerski duet Przyjaciół para i gitara oraz Michał Zieleń!
Ostatniego dnia festiwalu o godzinie 10:00 rozpoczął się Koncert Galowy wybranych podmiotów muzycznych. Po jego zakończeniu wyłonieni zostali zwycięzcy w poszczególnych kategoriach oraz wręczone zostały nagrody. Transmisja online z Koncertu Galowego oraz rozdania nagród dostępna jest na Facebooku festiwalu.

A oto wyniki X FPHiT „Harcogranie”:

KATEGORIA DO LAT 14
I miejsce – ”The Tonacja Junior”
II miejsce – „Zuszki Duszki”
III miejsce – „Płomienie” oraz „Melodyjki”
Wyróżnienie: „Płomyczki”, 16 Gromada Zuchowa „Tropiciele Tajemnic”, 24 Radomszczańska Drużyna Harcerska „Leliwa”

KATEGORIA DO LAT 21
I miejsce – Harcerski Zespół Wokalny „HAPPY”
II miejsce – 25 Radomszczańska Drużyna Harcerzy Starszych „Kotwicz” oraz „OMG W 21”
III miejsce – 01 WDH „Caeli”
Wyróżnienie: „Lisia Sfora”

KATEGORIA OPEN
I miejsce – „Inventum unitum”
II miejsce – „Na szybko”
III miejsce – „Ostatni Sojusz Ludzi i Elfów”
Wyróżnienie: ”Tacy Sami”

KATEGORIA SOLIŚCI
I miejsce – Hania Czajkowska
II miejsce – Nadia Iwko
III miejsce – Evelina Sydorchuk
Wyróżnienie: Hania Iwko, Marek Kasperkiewicz

GRAND PRIX FESTIWALU: Manufaktura Piosenki Harcerskiej „WARTAKI”
Nagroda Komendanta Festiwalu: Evelina Sydorchuk
Nagroda za piosenkę autorską: Hania Czajkowska
Nagroda Publiczności w tym roku powędrowała do zespołu „NFZ”

Nominacja do OTPPS „BAZUNA”: „Pięciolinia pod napięciem”, „Inventum unitum”

Podczas tegorocznej edycji Komendant Festiwalu wręczył wybranym instytucjom oraz osobom „Certyfikat dla przyjaciół Harcogrania” oraz odznakę złotej kostki.

Złotą Kostkę Festiwalu otrzymali:

Instytucje:

Hm. Arkadiusz Szostak
Jan Kępa
Łukasz Gołda

Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica jako Organizator Festiwalu wyraża ogromne podziękowania dla wszystkich tych, bez których jubileuszowa edycja festiwalu nie miałaby tak należytej oprawy:

Współorganizator festiwalu: Park Kultury w Starachowicach
Patronat honorowy: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Agata Wojtyszek, Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego hm. Grzegorz Woźniak, Komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP hm. Tomasz Rejmer, Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk, Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek
Patronat medialny: DK-Art, Harcerskie Kroniki Filmowe, Maestroucho.pl, Noclegowo.pl

Dziękujemy również wszystkim tym, którzy w tym roku postanowili wesprzeć nasz festiwal:
Główna Kwatera ZHP
Centrum Muzyczne VANAX
DREWBUD STARACHOWICE
Empire Pracownia Reklamowa

Najszczersze podziękowania należą się również całej komendzie festiwalu: komendantowi festiwalu hm. Mateuszowi Ślaskiemu, koordynatorowi festiwalu pwd. Weronice Gross, obsłudze biura, promocji, zabezpieczenia medycznego, kwatermistrzom festiwalu, drużynie sztabowej, akustykom i oświetleniowcom oraz obsłudze Parku Kultury w Starachowicach!

Nasz festiwal z roku na rok staje się coraz bardziej niepowtarzalnym i niesamowitym wydarzeniem zarówno harcerskim, jak i muzycznym. Jubileuszowa edycja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom Festiwalu „Harcogranie” – to właśnie Wy tworzycie ten Festiwal – bez Was to wszystko by się nie udało!
Dziękujemy wszystkim za obecność i do zobaczenia na XI Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”!

Galeria zdjęć z tegorocznej edycji

Po materiały wideo z występów zapraszamy na Profil Harcerskich Kronik Filmowych

Autor: pwd. Julia Gross