I Gra Miejska Śladami Szarych Szeregów – relacja

Dnia 27. Września odbyła się Gra Terenowa Śladami Szarych Szeregów organizowana przez środowisko naszego Hufca (111. Artystyczna Drużyna Harcerska, 40. Drużyna Starszoharcerska im. Ryszarda Kaczorowskiego, Klub Sportowy Sparta Starachowice, 102. Drużyna Wędrownicza „Simenia” i 15. Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. „Jędrusiów”).

Całość rozpoczęła się pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę w rynku, a zakończyła ogniskiem dla wszystkich patroli na terenie Hufca. Trasa wiodła przez pomniki pamięci w naszym mieście, często nieznane nawet dla jego mieszkańców. W trakcie Gry staraliśmy się zwrócić uwagę na naszych lokalnych bohaterów i rozbudzić zainteresowanie ich historią. Mamy nadzieję, że nam się udało. Uczestnicy w zadaniach musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także sprytem i szybkością.

Podczas przygotowań do Gry nasi harcerze uprzątnęli znaczną ilość miejsc pamięci naszych bohaterów, co również jest dla nas niemałym powodem do dumy.

Poszczególne miejsca, które zajęły drużyny nie miały aż takiego znaczenia, warto jednak pogratulować im za ogromny wkład w grę: pierwsze miejsce zajęło III LO ze Starachowic, drugie Gimnazjum nr 2 ze Starachowic, a trzecie ZSP z Lubieni. Wszyscy spisali się znakomicie!

Najważniejsze jednak były nowe doświadczenia i wiedza połączone z zabawą na trasie. Liczymy, że każdemu uczestnikowi w głowie utkwi jakaś część historii naszych lokalnych bohaterów. Pamięć o ich poświęceniu i ideałach to nasz moralny obowiązek. Dziękujemy wszystkim za wkład w grę i wspólnie spędzony czas.