Harcerski start – Razem dla Nadii

Druhny i Druhowie !

Kończą się wakacje i czas rozpocząć Rok Harcerski 2018/2019.

Nasz hufiec rozpoczyna go już 1 września na skwerze Zdzisława Rachtana „Halnego” festynem charytatywnym „Razem dla Nadii”.

Nieść chętną pomoc bliźnim – to słowa roty harcerskiego przyrzeczenia. 1 września możemy pomóc Nadii Szostak chodzić. Na naszym festynie będą: strefa zabaw, gier , strefa łasucha i scena na której wystąpią m.in. laureaci Festiwalu „Harcogranie”. Zabierzcie rodziców, koleżanki i kolegów by było nas jak najwięcej. W trakcie festynu będzie się odbywała zbiórka pieniężna dla Nadii.

Startujemy o godz. 16.00 pod pomnikiem Stanisława Staszica, gdzie odbędzie się apel hufca inaugurujący Harcerski Start – schodzimy na skwer i bawimy się do godz. 19.00.

Nie może Was zabraknąć. Razem możemy więcej!!!

Harcerski Start 2016 – relacja

30 września 2016 roku odbyła się w naszym mieście kolejna edycja „Dnia Harcerza” zorganizowana przez Hufiec ZHP Starachowice na Skwerze im Zdzisława Rachtana „Halnego”.
Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem bohatera Hufca Stanisława Staszica uroczystym harcerskim apelem, rozpoczynającym nowy Rok Harcerski 2016/2017. Odczytany został rozkaz specjalny komendantki hufca hm. Małgorzaty Ślaskiej, w którym nawiązała ona do obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi starachowickiej jakie odbywają się przez cały 2016 rok, życząc wszystkim środowiskom hufca by kolejne lata były pasmem wspaniałych przygód i wyzwań, a także satysfakcji z pełnionej służby drugiemu człowiekowi. Następnie wszyscy przeszli na skwer Zdzisława Rachtana „Halnego” gdzie przygotowano harcerski festyn.
Środowiska naszego Hufca przygotowały wiele atrakcji żeby z tej okazji ugościć mieszkańców miasta i wspólnie przeżyć harcerskie przygody.
„Wilczy” Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych przygotował tyrolkę, przeciąganie liny i strzelnicę ASG oraz najmłodsi harcerze dla najmłodszych gości – sztafetę skakania w gumę.
38SDH im. Emilii Plater przygotowała zajęcia łucznicze, oraz rowery skręcające w odwrotną stronę i wózki zaprzęgowe 3 oraz 4 kołowe.
Przeprowadziła również turniej mega piłkarzyków, w którym I miejsce zajęła 38SDH, II miejsce: 100DH Wataha, a III miejsce: 115DH. Zwycięskie drużyny zostały nagrodzone pucharami Dnia Harcerza.
XI Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Bohaterów Westerplatte przygotował grę miejską, pokazy szermierki Go-Now, oraz stroje grunwaldzkie i zabawy z koralikami wraz z malowaniem buziek.
Zwycięskie patrole biorące udział w grze, zostały nagrodzone słodkimi niespodziankami. I miejsce zajęła: Gromada Zuchowa „Słoneczni Zdobywcy”,
II miejsce zajęły ex aequo: 38SDH, oraz patrol „Kremówki” ze 100DH Wataha, trzecie miejsce: 38SDH.
Ten niezwykły harcerski dzień zakończył pokaz filmów z harcerskiej gry terenowej „Cichociemni”, która odbyła się w czerwcu na terenie HOO Lubianka. Gra od 2 lat jest współfinansowana przez Muzeum Historii Polski z programu „Patriotyzm Jutra” i cieszy się ogromną popularnością wśród naszych harcerzy. Festyn zakończył tradycyjny harcerski krąg.
Organizowany festyn był też inauguracją centrum „Świetlic podwórkowych” Hufca ZHP Starachowice działającego w ramach programu „Świętokrzyska Sieć Świetlic Podwórkowych” realizowanego przez Chorągiew Kielecką ZHP i dotowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach RPO, który będzie realizowany przez nasz hufiec na terenie gmin Starachowice, Pawłów, Brody i Wąchock.
Dziękujemy za pomoc naszym przyjaciołom ze Starachowickiego Centrum Kultury, Stowarzyszenia JES, oraz wszystkim środowiskom naszego Hufca, które pracowały przy organizacji festynu oraz tym, które wspólnie z nami świętowały ten wyjątkowy dzień.
Projekt był współfinansowany z środków MHP program „Patriotyzm Jutra”, Starostwa Powiatowego i Gminy Starachowice.

Zdjęcia można oglądać w Galeriach:
Pana Prezydenta Marka Materka
ZHP Hufca Starachowice
38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater