Cichociemni 2018 – relacja

W dniach 22-24 czerwca 2018 na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka” odbyła się 5 edycja Gry Fabularno-Terenowej „Cichociemni”. Jak co roku uczestnicy zostali postawieni przed wyzwaniem wdrożenia się w czasy Drugiej Wojny Światowej. Wydarzenie rozpoczęło się harcerskim ogniskiem oraz ogniobraniem wprowadzającym w klimat II Wojny Światowej i Okupacji. Element ten miał skłonić uczestników do refleksji i wdrożyć do „wojennych realiów” jakie czekały na nich dni drugiego. Sobotni poranek minął pod znakiem warsztatów historycznych, harcerskich i militarnych prowadzonych przez instruktorów Hufca Starachowice oraz zaproszonych gości. Kiedy każda grupa zakończyła wyznaczone bloki warsztatowe nastąpiło oficjalne rozpoczęcie gry. Przez kilka następnych godzin uczestnicy mieli okazję żyć w mieście pod okupacją niemiecką. W tym czasie musieli wykonywać wiele zadań zleconych przez łączniczki jak również musieli sami poszukiwać członków Ruchu Oporu, dla których mogli coś zrobić. Sama gra była bardzo rozbudowana, na uczestników czekały 22 zadania. Fakt, że trwała około 6 godzin sprawił, że była bardzo intensywna-niewielkiej liczbie patroli udało się wykonać wszystkie zadania, co nie zmienia faktu, że wszyscy dobrze wczuli się w klimat gry i mamy nadzieję, bardzo dobrze bawili. W niedzielę odbył się apel kończący jednocześnie grę oraz rok harcerski dla ZHP Hufca Starachowice.


Z tego miejsca dziękujemy Wojewodzie Świętokrzyskiej – pani Agacie Wojtyszek za objęcie honorowego patronatu nad imprezą oraz Gminie Starachowice i Starostwu Powiatowemu w Starachowicach za współfinansowanie tego projektu.

Dziękujemy również naszym partnerom, którzy na wiele sposobów wsparli organizację gry i warsztatów:
– 10 Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej
– Fundacja Sprzymierzeni z GROM
– Jednostka Strzelecka 2044 Starachowice
– Sense of Poland i Woodland Store
– Harcerskie Kroniki Filmowe

A oto wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Zawiszacy
1 miejsce 99 GZ Małe Wilczki
2 miejsce 9 GZ Leśne skrzaty
Bojowe szkoły
1 miejsce 11 DH patrol chłopców
2 miejsce 100 ODH patrol Szkaradnice
3 miejsce 11 DH patrol dziewczynek
Grupy szturmowe
1 miejsce 38 SDH
2 miejsce Leśni
3 miejsce 101 SDH „Lupus”

Zdjęcia znajdują się na profilu Facebook Gry:
https://www.facebook.com/GraCichociemni/

Cichociemni 2017 – relacja


W dniach 16-18 czerwca na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka” odbyła się IV edycja gry fabularno-terenowej „Cichociemni”. Głównym organizatorem imprezy był Hufiec ZHP Starachowice, a gra była współfinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Gminy Starachowice. Gra została objęta również patronatem Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach. Tak jak co roku uczestnicy podzieleni na kategorie wiekowe mieli okazję wcielić się w członków Szarych Szeregów działających w komórkach konspiracyjnych. Oprócz tej głównej części uczestnicy wzięli udział w zajęciach o charakterze edukacyjnym.
W piątek, pierwszego dnia gry uczestnicy wzięli udział w formach warsztatowych. Każdy z patroli miał przydzielone 3 punkty, na których czekały różnorodne zajęcia. Warsztaty dotyczyły takiej tematyki jak: spadochroniarstwo, zielona taktyka, historia broni zwykłej i pancernej z okresu II wojny światowej, I pomoc, terenoznawstwo i survival. Po skończonych zajęciach na uczestników czekało spotkanie z członkami Fundacji Sprzymierzeni z GROM oraz projekcja filmu o tematyce Cichociemnych.

Sobota to główna część wydarzenia – sama gra fabularno-terenowa. W tym roku jej tematyka, oprócz tytułowych Cichociemnych, AK i konspiracji , dotyczyła poszukiwania zrabowanych ładunków ze złotem. Poruszając się po terenach Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka” uczestnicy wypełniali poszczególne zadania dla komórek AK zdobywając kolejne wskazówki przybliżające ich do ukrytego złota. W międzyczasie mogli wykonywać również zdania dodatkowe o różnorodnej tematyce. Od różnych zabaw ruchowych, przez sprawdzenie technik harcerskich po wykazanie się wiedzą z zakresu historii Cichociemnych. Oczywiście w trakcie wykonywania zadań jak i między nimi uczestnicy mogli przemieszczać się po specjalnie przygotowanych na tą okazje lokacjach wprowadzających ich w klimat – kawiarni Magnolia, koszarach niemieckich, obozowisku partyzanckim oraz bazarze.
Gra została podsumowana wieczornym spotkaniem uczestników i organizatorów przy ogniu świec. Podczas tego świeczowiska każdy patrol miał okazję się zaprezentować, zaśpiewać piosenkę oraz podzielić się swoimi wrażeniami z gry. Uczestnicy zgodnie z prośbą organizatorów śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej oraz harcerskiej. Kiedy śpiew i gitary ucichły, całość została podsumowana krótką gawędą i zakończona tradycyjnym, harcerskim kręgiem.

W niedzielę nadszedł czas na apel, podziękowania oraz ogłoszenie wyników. W tym roku podium wyglądało następująco:
KATEGORIA ZAWISZACY
1. 9 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty”
KATEGORIA BOJOWE SZKOŁY
1. 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater
2. 11 Drużyna Harcerska „Czarne Wilki” – patrol harcerek
3. 11 Drużyna Harcerska „Czarne Wilki” – patrol harcerzy
KATEGORIA GRUPY SZTURMOWE
1. 101 Drużyna Starszoharcerska „Lupus”
2. 102 Drużyna Wędrownicza „Wilcze Kły”
3. 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. „Jędrusiów”

Serdecznie dziękujemy następującym środowiskom za włożenie ciężkiej pracy w przygotowanie tego wydarzenia:
– XI Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Bohaterów Westerplatte
– Wilczy Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych
– Harcerski Krąg Seniorów „Łysica – Żubry”

Dziękujemy również za partnerstwo, wsparcie merytoryczne oraz materialne następującym organizacjom oraz firmom:
– Fundacja Sprzymierzeni z GROM
– Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
– Jakość Energia Starachowice
– Jednostka Strzelecka 2044 Starachowice
– Świętokrzyskie Zgrupowanie Strzeleckie 326
– Sense of Poland
– Z lotu Myszki
– Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice
– Harcerskie Kroniki Filmowe

Dziękujemy również za wsparcie finansowe firmie Drewmex Sp. z o.o. i jej prezesowi panu Tomaszowi Bujakowi.
To oczywiście nie koniec spotkań z Cichociemnymi, zapraszamy za rok na kolejną już V edycję. Do zobaczenia !

phm. Paweł Lesiak

Zdjęcia z IV edycji Cichociemnych można oglądać w:
Galerii Hufca – foto: hm. Dorota Chyczewska, hm. Irena Tuchowska, 15 GDH im. „Jędrusiów”, 101 DSH „Lupus”, phm. Paweł Szypulski

Cichociemni 2017

Prezentujemy regulamin IV edycji gry fabularno-terenowej „Cichociemni”. W tym roku gwarantujemy nowe wyzwania, bardziej dynamiczną rozgrywkę i dodatkowe atrakcje. Z racji ograniczonych miejsc zachęcamy do szybkiego wysyłania zgłoszeń.
Pozdrawiamy i zachęcamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebook – fb.com/gracichociemni .

Kadra gry „Cichociemni”

Do pobrania:
RegulaminCichociemni
Karta zgłoszeniowa

Spotkanie miłośników historii „Było… nie minęło”


W miniony weekend grupa Tactical Starachowice Team (SCK) i nasz Harcerski Klub Sportowy „Sparta” wzięła udział w targach militarnych w Lublinie „Było..Nie minęło”. Naszym zadaniem było przedstawienie wystawy modeli czołgów, replik ASG z czasów II wojny światowej, oraz współczesnych replik i wyposażenia wojskowego. Przedstawiony został także zrealizowany przez HKF Starachowice film z gry fabularno-terenowej „Cichociemni” realizowanej przez nasz hufiec a dofinansowanej z środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” o której opowiadał barwnie jej pomysłodawca druh phm. Paweł Lesiak.

Nasz team współpracował i nawiązał kontakt z wieloma grupami rekonstrukcyjnymi. Dostaliśmy zaproszenie na przyszłą edycję targów w Lublinie, z której bez wątpienia skorzystamy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszego pobytu na targach Szczególne podziękowania dla pani Ewy Kołodyńskiej (Targi Lublin), Michał Olton (Muzeum Wojska Polskiego), Prezes Z.E.C i jego Kierowcy Krzysztof Rozwadowski, ekipa ZHP Starachowice, Aleksandra Sarzyńska oraz kierownictwa SCK Starachowice, Grupa TST&SPARTA-Skinu, Rambo, Pablo, Iwo, Sumo, Viki, Lesiu, Badaj, a wszystko za sprawą Piotra Lamparskiego i Zbyszka Imielińskiego oraz Ryszard Nowak (paliwo do Cordoby)

Do zobaczenia za rok!!!!!

zdjęcia z profilu Piotrka Lamparskiego

zdjęcia z profilu Sparty cz. 1
zdjęcia z profilu Sparty cz. 2

Cichociemni 2016 – relacja

W dniach 17-19 czerwca 2016 r. na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka” odbyła się III edycja gry fabularno-terenowej „Cichociemni”. Głównym organizatorem imprezy był Hufiec ZHP Starachowice a gra została dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra. Uczestnicy podzieleni na 3 kategorie wiekowe: Grupy Szturmowe, Bojowe Szkoły i Zawiszacy mieli okazję wcielić się w oddziały Szarych Szeregów. Oddziały te napotykały na swojej drodze różnych Cichociemnych, którzy zlecali im zadania, oraz prowadzili rozmaite szkolenia.
Pierwszy dzień gry – piątek przebiegł pod znakiem przygotowań uczestników do głównej części gry. Poszczególne patrole miały okazję sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie przygotowanej strzelnicy, wziąć udział w grze terenowej o historii Cichociemnych, oraz zwiedzić Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennym. Dzięki uprzejmości administracji muzeum uczestnicy w strojach z epoki mogli obejrzeć wystawę plenerową, oraz zrealizować przygotowane dla nich zadania.

Czytaj dalej „Cichociemni 2016 – relacja”

Cichociemni 2016


Prezentujemy regulamin III edycji gry fabularno-terenowej „Cichociemni”. W tym roku gwarantujemy nowe wyzwania, bardziej dynamiczną rozgrywkę i dodatkowe atrakcje. Z racji ograniczonych miejsc zachęcamy do szybkiego wysyłania zgłoszeń.
Pozdrawiamy i zachęcamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebook – fb.com/gracichociemni .

Kadra gry „Cichociemni”

Do pobrania:
Regulamin
Karta zgłoszeniowa

Cichociemni 2015 – relacja

W dniach 19-21 czerwca odbyła się II odsłona gry fabularno-terenowej „Cichociemni” . Miejscem gry tak jak w tamtym roku był Harcerski Ośrodek Obozowy „Lubianka” Hufca ZHP Starachowice. Ponad dziewięćdziesięciu uczestników podzielonych na 3 kategorie wiekowe miało okazję cofnąć się do czasów okupacji i wcielić się w przedstawicieli różnych struktur Armii Krajowej. Gra zaczęła się w piątek późnym wieczorem kiedy to uczestnicy mieli za zadanie odebrać zrzuty z Londynu. Lawirując pomiędzy licznymi niemieckimi patrolami poszczególne grupy musiały odnaleźć przeznaczone dla nich zrzuty sprzętu. Dzięki pozyskanemu ekwipunkowi mogli oni przystąpić do głównej części gry, która zaczęła się w sobotę rano. Tłem zmagań było fikcyjne miasto w którym znajdował się bazar, kawiarnia „Magnolia”, niemieckie koszary oraz zakamuflowane pomiędzy domami punkty programowe.

Na punktach można było spotkać przedstawicieli wszystkich najważniejszych komórek ówczesnego „podziemia”. Uczestnicy mogli tam spróbować swoich sił w akcjach wywiadowczych i dywersyjnych. Nie zabrało też przechwytywania meldunków wroga, szyfrów oraz podrabiania rozmaitych dokumentów i przepustek. Na każdym kroku gracze musieli uważać na niemieckie patrole, które utrudniały konspiracyjną pracę poprzez liczne kontrole i rewizje. Oprócz wspomnianego miasta w pobliskim lesie znajdowały się dwa dodatkowe punkty – Partyzancki Obóz oraz Radiostacja. Na pierwszym z nich każdy z uczestników mógł sprawdzić swoją kondycję na torze przeszkód oraz umiejętności strzeleckie. Po odpowiednim treningu urządzonym przez znajdujących się tam partyzantów gracze mieli za zadanie przeprowadzić zasadzkę na żandarmerię i dokonać jej rozbrojenia. Na punkcie z Radiostacją należało odebrać rozkazy od władz z Londynu co wymagało dużego skupienia i podstawowej znajomości alfabetu Morse’a. Młodsi z graczy zajmowali się w tym czasie telefonami polowymi i przekazywali meldunki pomiędzy partyzantami ukrytymi w lesie. W przerwie pomiędzy zadaniami można było odpocząć w przygotowanej przez Harcerski Krąg „Łysica Żubry” kawiarni bądź posilić się jedzeniem sprzedawanym na miejscowym bazarze. Dzięki pomocy grupy rekonstrukcji historycznej „Strzelcy Kresowi” z Iłży gracze mieli okazję zapoznania się z ekwipunkiem i używaną w czasach I i II wojny światowej bronią. Miłą niespodzianka dla nas była wizyta Pana Prezydenta Marka Materka, który z zaciekawieniem i podziwem oglądał zmagania małych konspiratorów.

Po zakończeniu gry nadszedł czas na podsumowanie, kiedy to wszystkie patrole zgromadziły się przy palącym się ogniu wymieniając swoje doświadczenia i prezentując przygotowane wcześniej patriotyczne piosenki. W niedzielę odbył się uroczysty apel podczas, którego poznaliśmy zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
A oto wyniki gry :
Kategoria Cichociemni (Harcerze Starsi/Wędrownicy):
1. Patrol „Szprychy ze Składaka” z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. „Jędrusiów” i 7 Drużyny Wędrowniczej „Summit” im. Jerzego Kukuczki
2. Patrol „Czapek” z 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
3. Patrol 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater
Kategoria Bojowe Szkoły (Harcerze):
1. Patrol 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater
2. Patrol 11 Drużyny Harcerskiej „Czarne Wilki”
3. Patrol „WATAHA KORPS” z 100 Drużyny Harcerskiej „Wataha” im. mjr Eugeniusz Kaszyńskiego „Nurta”
Kategoria Zawiszacy (Zuchy) :
1. Patrol „Wilczki” z Gromady Zuchowej „Małe wilczki „
2. Patrol „Wiernie płomienie” z gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty”

Gra została przeprowadzona przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej oraz dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra.

ZHP Komenda Hufca w Starachowicach serdecznie dziękuje wszystkim , którzy przyczynili się do powstania i organizacji gry, a szczególnie pomysłodawcy projektu druhowi pwd. Pawłowi Lesiakowi oraz organizatorom i współorganizatorom z następujących środowisk:
2 Drużynie Harcerzy im. Mariana Langiewicza
XI Szczepowi Harcerskiemu im. Bohaterów Westerplatte
100 Drużynie Harcerskiej „Wataha” im. mjr Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”
Kręgowi Seniorów „Łysica – Żubry”
Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży.

Do zobaczenia za rok !!

Galeria zdjęć Pana Prezydenta Marka Materka
Galeria zdjęć uczestników gry

Kilka słów od uczestników: