Szukaj
Wspierają nas


Świętokrzyska Sieć Świetlic Podwórkowych projekt realizowany przy współpracy
BIP

Archiwum dla kategorii

Zjazd Sprawozdawczy Hufca


W dniu 18 listopada 2017 r. odbył się Sprawozdawczy Zjazd Hufca ZHP Starachowice. W obecności Skarbniczki Chorągwi Kieleckiej pwd. Joanny Pawłowskiej cała Komenda Hufca otrzymała absolutorium.
Zapraszamy do oglądania zdjęć ze Zjazdu: Foto Harcerskie Kroniki Filmowe, hm. Dariusz Kanclerz

Rocznica odzyskania niepodległości w Starachowicach

W sobotę, 11 listopada w Starachowicach odbędą się uroczyste obchody Narodowego Dnia Niepodległości.
Zbiórka pocztów sztandarowych o godzinie 9.20 przed kościołem Wszystkich Świętych, o 9.45 odprawiona będzie msza za ojczyznę. O 11 przemarsz pod Pomnik Niepodległości, gdzie zaplanowano przemówienia i złożenie wiązanek kwiatów. Zakończenie uroczystości o godzinie 12.20. O 17.30 w Starachowickim Centrum Kultury odbędzie się uroczysty koncert „Śpiewnik Polski” – wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych. Na świętowanie rocznicy zaprasza starosta Danuta Krępa.

Źródło: Echo dnia

Sprawozdanie Komendantki i Komendy Hufca

Zachęcamy do zapoznania się ze Sprawozdaniem komendantki i komendy hufca 2017

Zaduszki harerskie

Sabat Fiction – Fest


W dniach 29 września – 1 października na Targach Kielce odbył się Ogólnopolski Festiwal Fantastyki, Gier i Kultury Dalekiego Wschodu „Sabat Fiction – Fest”. Nasze miasto zaznaczyło na nim swoją obecność poprzez udział trzech różnych ekip, które w dużym stopniu przyczyniły się do sukcesu imprezy.

Pierwszą z nich jest doskonale wszystkim znany zespół „Starachowickiego Retrogrania”. Panowie zaprezentowali na Sabacie kilkadziesiąt interaktywnych stanowisk z oldschoolowymi konsolami i komputerami. Do dyspozycji uczestników były wygodne leżaki oraz gabloty pełne retro eksponatów. Stoisko wyglądało bardzo profesjonalnie, co przełożyło się na frekwencję – nawet nocą w strefie trudno było znaleźć wolny sprzęt.

Drugą inicjatywą były „Starachowickie Gry Bez Prądu”, przygotowane przez Starachowickie Centrum Kultury. Klub miłośników gier planszowych i karcianych w naszym mieście systematycznie się powiększa i zrzesza obecnie kilkadziesiąt osób – licealistów, osoby dorosłe, a nawet 11-letnią Natalkę, która miłością do kości, pionków i plansz zapałała podczas wakacyjnych zajęć w SCK. Członkowie „Starachowickich Gier Bez Prądu” współorganizowali na Sabacie wielką, liczącą kilkaset tytułów strefę planszówek. Nasi wolontariusze pomagali początkującym graczom wybrać interesujące gry, a następnie tłumaczyli ich zasady. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się planszówki wydawnictwa Games Factory, jednego ze sponsorów wydarzenia. Każdy odwiedzający festiwal mógł ponadto zapoznać się z ofertą wydawnictwa na jego stoisku.

Swoją cegiełkę w organizacji Sabat Fiction – Fest miał również Harcerski Klub Sportowy „Sparta Starachowice”, czyli grupa zgłębiająca tajniki rekonstrukcji historycznej oraz militariów. Na stoisku Sparty można było posłuchać popularnonaukowych wystąpień dotyczących średniowiecza oraz II wojny światowej. Chętni mogli spróbować swoich sił w walce na broń bezpieczną, strzelaniu z łuku oraz wyplataniu bransoletek.

Warto wspomnieć, że za bezpieczeństwo na imprezie odpowiadali również przedstawiciele naszego miasta, a konkretnie Harcerska Służba Porządku Publicznego – Starachowice.

Podsumowując, Sabat Fiction-Fest jest jednym z największych wydarzeń popkulturalnych w województwie świętokrzyskim. Impreza współorganizowana przez Targi Kielce stoi na wysokim poziomie. Cieszymy się, że mogliśmy w niej uczestniczyć, a koszulki i rollupy sygnowane Starachowicami przyciągały uczestników. A wszystko po to, by godnie reprezentować nasze rodzinne miasto.

Michał Pajek
Animator kultury
Starachowickie Centrum Kultury

Hufiec ZHP Starachowice laureatem nagrody Wędrowiec Świętokrzyski


9 października 2017 roku był szczególnym dniem dla całej społeczności Hufca ZHP Starachowice. W czasie obchodów Światowego Dnia Turystyki nasz hufiec został uhonorowany statuetka „Wedrowca Świętkrzyskiego” w kategorii Organizacja turystyczna. To ogromne wyróznienie dla nas i powód do dumy. Możemy powiedzieć , że Starachowicki hufiec to kolebka harcerskiej turystyki bo to właśnie tu w 1959 roku po raz pierwszy ruszył na świętokrzyskie szlaki „Harcerski Rajd Świętokrzyski” , którego pomysłodawca i wieloletnim komendantem był nieodżałowany druh hm. Stefan Derlatka. Starachowicki hufiec turystyką stoi, a oprócz popularnego w całej Polsce „Świetucha” organizujemy Harcerski Rajd „Szlakami Jędrusiów”, Rajd „Przebisniegów”, Partyzancką Drogę Krzyżową na Wykusie czy Harcerską Grę Fabularną „Cichociemni”. To także nasz Harcerski Ośrodek nad Lubianką corocznie odwiedzany przez harcerzy z całej Polski. Dziekujemy tym wszystkim , którzy pomagaja nam w różny sposób w naszych działaniach. To nasze wspólne święto. Dziekujemy za uznanie naszej wolontarystycznej pracy na rzecz turystyki i popularyzacji regionu świetokrzyskiego bo stara to prawda , że „Świętokrzyskie czaruje” .
Poniżej linki z wręczenia stuetki.
http://swietokrzyskie.org.pl/aktualnosci/informacje-z-regionu/2045-branza-turystyczna-swietowala
http://www.tvswietokrzyska.pl/kielce/wiadomosci/item/24260-wedrowiec-swietokrzyski-dla-liderow-turystyki.html

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kielce/a/wreczono-nagrody-turystyczne-sabat-krajno-z-superwedrowcem,12561782/

78 Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Starachowicach


Zuchy, harcerze, wędrownicy i seniorzy ze Środowiskowego Szczepu im. Partyzantów AK , 7 DW i HKS „Łysica-Żubry” wzięli udział w obchodach 78 rocznicy utworzenia Podziemnego Państwa Polskiego i Szarych Szeregów, które odbyły się przy pomniku harcerzy obok SP Nr 10 i kapliczce Św. Jacka w Wąchocku.

Poniżej zdjęcia autorstwa hm. Ireny Tuchowskiej.

Więcej zdjęć można znaleźć na profilu facebook Prezydenta Starachowic pana Marka Materka.

Obchody powstania Polskiego Państwa Polskiego

Godz. 9.30 przy pomniku harcerzy obok SP nr 10 odbędzie się uroczysty capstrzyk.
Potem autokarem wszyscy chętni uczestnicy którzy chcą brać udział w uroczystościach przy kapliczce Św. Jacka przejadą do Wąchocka /po drodze zapalając znicze na grobie druha Stefana Derlatki i Panteonie Podziemnego Państwa Polskiego w Wąchocku/
Powrót około godz. 13.00


Switch to our mobile site