Przenosiny Biura Hufca

Uprzejmie informujemy, że w związku z Harcerską Akcją Letnią – Biuro Hufca od 29 czerwca do 31 lipca jest przeniesione na teren Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka” w Starachowicach przy ul. Szydłowskiego 1.

Pozdrawiamy
Biuro Hufca

Półkolonie 2017


Oferta dotyczy tylko dzieci z terenu miasta Starachowice.
Kadrę stanowią instruktorzy ZHP Hufca Starachowice.
Godziny trwania półkolonii 8-16.

Rejestracja uczestników została zakończona.

NAL 2016 1-14 sierpnia


Przez dwa tygodnie od 1 do 14 sierpnia harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater prowadzili trzeci turnus półkolonii organizowanej przez Hufiec ZHP Starachowice we współpracy z Gmina Starachowice. Uczestnicy wzięli udział w szeregu atrakcyjnych zajęć dostosowanych do warunków pogodowych, podczas których mogli bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas podczas wakacji. Były zajęcia i tańce integracyjne, zajęcia zdobnicze z koralików, gry planszowe oraz zajęcia sportowe na ściance wspinaczkowej, gigantycznych piłkarzykach czy specjalnych hulajnogach i wózkach rowerowych. Były zajęcia profilaktyczne z alkogoglami, pierwsza pomoc. Nie zabrakło też wycieczki do Osady Średniowiecznej koło Świętego Krzyża gdzie wzięli udział w warsztatach garncarskich. Wypraw do lasu na „Wykus” i kopalnie „Majówka”, gdzie mogli nie tylko poznać historię naszego regionu, ale także rywalizować w grach painbalowych, sprawdzić się podczas rozpalania ogniska krzesiwem czy po prostu zjeść smaczna kiełbaskę z ogniska.

W imieniu organizatorów i samych uczestników składamy serdeczne podziękowania Gminie Starachowice za pomoc w zorganizowaniu półkolonii dla dzieci.

Galeria zdjec z NAL-u na profilu facebook 38 SDH im. Emilii Plater.

NAL 2016 25-29 lipca

Drugi tydzień naszej wspaniałej akcji przyniósł nam mnóstwo nowych doświadczeń. Poznaliśmy między innymi warsztaty zdobnictwa, pokazane przez Panią Beatę. Zaciekawiła nas również niezapowiedziana wycieczka do Straży Pożarnej oraz mnóstwo zabaw ruchowych. Bardzo ciekawa była też wycieczka do Nowej Słupi, a w tym do muzeum hutnictwa. NAL zakończył się mini dyskoteką i grillem, a każde z nas poszło do domu z uśmiechem na twarzy i ze słodkim upominkiem w dłoni.

pwd. Izabela Haczyk- Ćwik

NAL 2016 18-22 lipca

Zakończył się pierwszy tydzień NAL ze 100DH Wataha i Wilczymi Środowiskami. Każdego dnia przezywaliśmy jakąś przygodę: zajęcia z pląsami i grami, kino, basen, zajęcia z Rugby, które gościnnie poprowadził dla nas Rafał Gajewski z Klubu Rugby „Feniks”, ściany sali w hufcu zdobi pokaźna galeria prac wykonanych przez dzieci i opisuje mnóstwo wrażeń 🙂 Tydzien zakończył się Olimpiadą, którą podsumowaliśmy piątkową wędrówkę i cały nasz niezwykły tydzień 🙂

pwd. Izabela Haczyk- Ćwik

NAL 2016 11-15 lipca


W dniach 11-15 lipca 2016 r XI Szczep im. Bohaterów Westerplatte prowadził po raz kolejny zajęcia podczas Nieobozowej Akcji Letniej „Harcerskie Lato”. Zajęcia były prowadzone i koordynowane przez instruktorów i harcerzy z 2 Drużyny Harcerzy im. Mariana Langiewicza, 11 Drużyny Harcerskiej „Czarne Wilki”, oraz 13 Gromady Zuchowej „Przyjaciele Koziołka Matołka”. W zajęciach pomagały również druhny z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. „Jędrusiów”.
Pierwszy dzień – poniedziałek przebiegł pod znakiem wspólnej integracji i zabaw. Aby zapoznać się z nowymi opiekunami cała kadra, oraz dzieci wspólnie bawiły się w rozmaite pląsy oraz gry integracyjne. Następnie część dzieci grała w piłkę a druga grupa wzięła udział w warsztatach z origami. Po zjedzeniu drugiego śniadania wszyscy wrócili do swoich zajęć, czyli rywalizacji sportowych i zajęć plastycznych.
Dnia drugiego część kadry wraz z dziećmi pojechała do kina na film familijny „Szajbus i pingwiny”. Jest to oparta na faktach opowieść o tym jak owczarek ratuje przed zamknięciem rezerwat pingwinów małych. Po skończonym seansie dzieci wróciły do Hufca na drugie śniadanie a po posiłku nadszedł czas na gry i zabawy.
W środę cały dzień poświeciliśmy zajęciom związanym z bezpieczeństwem nad wodą, oraz pierwszą pomocą. Na początku były kalambury w których należało pokazywać rozmaite hasła związane z tematem dnia. Po skończonych kalamburach przyszedł czas na zajęcia z podstaw pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się jak prawidłowo wezwać pomoc, sprawdzić czynności życiowe, oraz jak reagować w przypadku najprostszych urazów i wypadków. Następnie nadszedł czas na drugie śniadanie oraz gry i zabawy. Zajęcia zostały skończone konkursem plastycznym „Bezpieczni nad wodą” w którym najlepsze prace zostały nagrodzone słodkościami.
Podczas dnia czwartego dzieci, oraz opiekunowie wzięli udział w wycieczce do Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach. Podczas wycieczki dzieci zostały zapoznane z historią całego kompleksu wielkopiecowego, mogły zobaczyć modele dinozaurów, oraz zwierząt, które zostały odkryte na tym terenie a także obejrzeć szereg zabytkowych pojazdów marki Star. Po zwiedzeniu muzeum i zjedzeniu na miejscu drugiego śniadania wróciliśmy do Hufca. Tam na miejscu nadszedł czas na zajęcia ze śpiewogrania podczas których dzieci śpiewały znane wszystkim piosenki.
Ostatniego dnia wszyscy udali się na wycieczkę na Harcerski Ośrodek Obozowy „Lubianka”. Na miejscu dzieci brały udział w zmaganiach sportowych, grach i zabawach, oraz miały okazję sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie przygotowanej strzelnicy. Po zajęciach było ognisko z kiełbaskami oraz powrót do domu. Tak właśnie zakończył się ostatni tydzień Nieobozowej Akcji Letniej z XI Szczepem. Było bardzo wesoło a w pamięci zostało wiele pozytywnych wspomnień. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy na kolejne turnusy „Harcerskiego Lata”.

NAL 2016 – Dzień sportu


W piątek 8 lipca 2016 r. na w czasie trwania zajęć w ramach zajęć z NAL-u odbył się „Dzień Sportu”. Do posiłku dzieci miały okazję pograć w piłkę nożną, siatkówkę, hokeja oraz zbijaka. Po posiłku na uczestników czekały gry planszowe, stoisko plastyczne. Pozostali, którzy nie byli jeszcze zmęczeni bawili się z użyciem chusty animatorskiej, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W ten oto sposób zakończył się pierwszy tydzień Nieobozowej Akcji Letniej „Harcerskie Lato”.

samarytanka Weronika Gozdur
15 GDH im. „Jędrusiów”