Partyzancka Droga Krzyżowa 2020 odwołana!

Druhny i druhowie!
Partyzancka Droga Krzyżowa od wielu lat łączy na Wykusie tych, którzy pamiętają i tych, którzy chcą pamiętać, starszych i młodszych, weteranów, ich bliskich, dorosłych, młodzież i dzieci. Rokrocznie wędrowaliśmy przez cudowny las, by złożyć hołd bohaterom – partyzantom, którzy 28 października 1943 roku zostali otoczeni i zaatakowani, którzy podjęli walkę, aby ocalić swoje życie, aby móc dalej walczyć, aby żyć dla Ojczyzny.

Tegoroczna rocznica przypada również w czasie walki. Innej, bo nasz wróg nie strzela, nie krzyczy, żeby się poddać. Naszego wroga nie widać. Jest podstępny. Nie możemy z nim walczyć, możemy go próbować unikać. Nie dać mu szansy, aby nas zaatakował.

Nie możemy spotkać się w lesie i jak zwykle ponieść krzyż trasą, po której stąpali partyzanci, bo nasz wróg tylko czeka na taką okazję.

Od soboty obowiązują nas nowe zasady. Nasz kraj jest strefą czerwoną. Covid-19 jest w ofensywie. W związku z tym zapraszamy do indywidualnej modlitwy w intencji bohaterów z Wykusu i naszej Ojczyzny.

W tym roku nie spotkamy się w sieradowickim lesie, aby w przyszłości móc wspólnie uczestniczyć w Partyzanckiej Drodze Krzyżowej.

Czuwaj!
Komendantka Hufca ZHP Starachowice
hm. Dorota Chyczewska

Gra miejska ,,Niepokonani 1939-1945″

Druhny i druhowie!
Wielkimi krokami nadchodzi już druga edycja gry miejskiej „Niepokonani 1939-1945”!

Po raz kolejny uczestnicy wcielą się w rolę żołnierzy, którzy walczyli za naszą ojczyznę. To idealna okazja, aby odkryć historię naszego miasta oraz okolic. Tegoroczna edycja umożliwia aktywne świętowanie odzyskania Niepodległości przez nasz kraj – w tym roku gra odbędzie się 11 listopada! Gra przeznaczona jest nie tylko dla harcerzy, ale również dla uczniów szkół powiatu starachowickiego. Zachęcajcie znajomych i zbierajcie patrole! Więcej informacji już wkrótce 🙂

Gra będzie odbywać się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Kontakt z innymi patrolami oraz kadrą będzie ograniczony do niezbędnego minimum. Będziemy kładli duży nacisk na komunikację droga elektroniczną i zadania bezobsługowe. Aby być na bieżąco ze wszelkimi informacjami zachęcamy do śledzenia naszego fp: https://www.facebook.com/Gra-Miejska-Niepokonani-1939-1945-343604249903357

Czuwaj!
Komendant II Edycji ,,Niepokonani 1939-1945″
Wojciech Szeląg HO

Posiedzenie Komisji Stopni Instruktorskich

Najbliższe posiedzenie KSI odbędzie się w piątek 6 listopada 2020 r. o godzinie 17.00.
Jednocześnie przypominamy, że wnioski o otwarcie próby, oraz wnioski o przyznanie stopnia należy przekazać drogą elektroniczną na adres ksi@starachowice.zhp.pl lub bezpośrednio do biura Hufca ZHP Starachowice, przynajmniej na tydzień przed planowanym terminem posiedzenia KSIH tj. do 29 października 2020 r.
Pozdrawiam
hm. Irena Tuchowska

62 Harcerski Rajd Świętokrzyski

Wyjątkowa wrześniowa edycja Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego rozpoczęła się w czwartek 24 września. Sześć tras wyruszyło na świętokrzyskie szlaki, podziwiając uroki Gór Świętokrzyskich. Każda trasa rozpoczęła w innym zakątku województwa. Przez cztery dni uczestnicy rajdu dzielnie wędrowali po swoich trasach, na punktach utrwalając swoją harcerską wiedzą i survivalowe umiejętności.
Ze względu na panującą pandemię niestety w tym roku nie odbył się zlot wszystkich tras, który miał mieć miejsce nad Zalewem w Brodach.
W sobotę swoją świętokrzyską przygodę rozpoczęła trasa III. Podczas jednodniowej zabawy zuchy przemieniły się w Smerfy a ich głównym zadaniem było odratowanie uwięzionego przez Gargamela Smerfa!
Apel kończący 62 Harcerski Rajd Świętokrzyski odbył się w niedziele na stadionie w Brodach. W bezpiecznych odległościach i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności wszystkie osiem tras zebrało się, aby uroczyście zakończyć Świętucha.

A o to wygrani na poszczególnych trasach:
I trasa
Nagroda Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego powędrowała do patrolu z 424 DSH ,,Grupa Kampinos”!


II trasa
Nagrodę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty zdobył patrol z 32 Koneckiej Drużyny Wędrowniczej im. Tomasza Ferdyna ,,Lamus”. 


III trasa
Nagrodę Przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego wygrały wszystkie patrole na trasie!


IV trasa
Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego wywalczył patrol z 1 Tomaszowskiej Drużyny Wielopoziomowej ,,Burza” im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
Nagroda ,,Kubusiowa” trafiła do 32 Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych ,,100-lecia Harcerstwa”.


V trasa
Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego zdobył patrol z 7 Łódzkiej Drużyny Harcerskiej ,, Wataha”.


VI trasa
Nagroda Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach trafiła do patrolu ,,Poszukiwacze Zaginionej Arki”. 


VII trasa
Nagroda Prezydenta Miasta Starachowice powędrowała do patrolu z 9 DSTH ,,ZODIAK”.
Puchar ,,Jędrusiowy” otrzymał patrol PATATAJ.

VIII trasa
Nagrodę Starosty Starachowickiego wygrał patrol Najdzielniejszy.


Jednym z zadań przedrajdowych było wykonanie eksponatu rękodzieła ludowego z własnego regionu. I miejsce zdobyli 424 DSH ,,Grupa Kampinos”.

Wszystkim zwycięzcom i rajdowiczom gratulujemy!

Odliczanie do 63 Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego czas start! Mamy nadzieję, że zobaczymy się znów za rok na świętokrzyskich szlakach!

Czuwaj!
pwd. Weronika Gross
Zespół Promocji Rajdu

Podsumowanie HAL 2020!

Tegoroczna Harcerska Akcja Letnia była wyjątkowa. Wyjątkowo bezpieczna!
Instruktorzy naszego hufca pomimo wielu przeciwności zdecydowali się na organizacje aż trzech wypoczynków!
Początkiem lipca odbył się Obóz w Krynicy Morskiej, podczas którego uczestnicy mogli wypocząć nad naszym polskim morzem. 1 sierpnia na Obóz Hufca Starachowice w Kostkowicach wyruszyły kolejne środowiska. Na koniec wakacji pełnoletni harcerzy mogli wziąć udział w obozie w Gibach.
Dodatkowo na naszym ośrodku na Lubiance odbywały się obozy drużyn z całej Polski! 🙂


15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego nasi harcerze pełnili warty przy pomniku Niepodległości.

Posiedzenie Komisji Stopni Instruktorskich

Najbliższe posiedzenie KSI odbędzie się w piątek 2 października 2020 r. o godzinie 17.00.
Jednocześnie przypominamy, że wnioski o otwarcie próby, oraz wnioski o przyznanie stopnia należy przekazać drogą elektroniczną na adres ksi@starachowice.zhp.pl lub bezpośrednio do biura Hufca ZHP Starachowice, przynajmniej na tydzień przed planowanym terminem posiedzenia KSIH tj. do 24 września 2020 r.
Pozdrawiam
hm. Irena Tuchowska

VIII FPHiT Harcogranie

W weekend, 4-6 września 2020 roku odbył się VIII Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”. Festiwal zorganizowany przez Hufiec ZHP Starachowice miał miejsce w siedzibie Parku Kultury w Starachowicach. Tegoroczna edycja różniła się od poprzednich, ze względu na panujące warunki. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i festiwal „Harcogranie” został zorganizowany przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

W piątek 4 września część z uczestników skorzystała z przednoclegu na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka”. W sobotę biuro „Harcogrania” rozpoczęło swoją pracę w Parku Kultury już od godziny 8:30. W tym szczególnym roku zagościło u nas 16 podmiotów muzycznych, występując w czterech kategoriach.

W składzie jury festiwalu zasiadali:

  • Pwd. Agnieszka Lasek-Piwarska – dyrektorka Parku Kultury w Starachowicach, była dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach
  • Hm. Dorota Chyczewska – komendantka Hufca ZHP Starachowice
  • Hm. Lidia Pokuszyńska – wieloletnia drużynowa 111 ADH, wieloletnia dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach, od wielu lat w jury „Harcogrania”
  • Hm. Mateusz Ślaski – Komendant Festiwalu, wokalista zespołu „Miłość jest przereklamowana”

Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się o godzinie 10.00 i trwały do godziny 15.00, z krótkimi przerwami i przerwą obiadową. Festiwal przebojowo poprowadził phm. Jacek Ołowiak. Jury po swoich naradach wyłoniło zwycięzców w danych kategoriach i o godzinie 16.00 rozpoczęło się rozdanie nagród i wyróżnień.

Wyniki VIII edycji FPHiT „Harcogranie”:

Kategoria do lat 14:
3 miejsce: Zespół „Lejonki” z 3 Próbnej Drużyny Harcerek

Kategoria do lat 21:
1 miejsce: Zespół „Owoc cisu”
2 miejsce: Zespół „Na szybko”
3 miejsce: Zespół „Nie ogarniesz” oraz zespół „Przyjaciół para i gitara”

Wyróżnienie: Piotr Piórko, Tomek i Elvis, 21 Bogoryjska Drużyna Harcerska im. Jędrusiów, Rycerze z Grunwaldu

Kategoria OPEN:
2 miejsce: Zespół „Zatrzymani w czasie” ze 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej
2 miejsce w kategorii poza konkursem: Zespół „Smietana”

Soliści:
1 miejsce: Martyna Olszowiec
2 miejsce: Karolina Olszowiec

Nagroda Komendanta Festiwalu:
Zespół „Lejonki” z 3 Próbnej Drużyny Harcerek

GRAND PRIX:
Zespół „Stare Dobre Harcerstwo”

Wyróżnienie

Szymon „Groszek” Ronduda

Organizatorzy przesyłają gorące podziękowania dla wszystkich tych, bez których tegoroczna edycja nie odbyłaby się tak sprawnie, a mianowicie:

Współorganizator: Park Kultury w Starachowicach

Patronat honorowy:

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek
Starosta Starachowicki Piotr Babicki
Komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP hm. Tomasz Rejmer
Poseł na Sejm RP Agata Wojtyszek

Patronat medialny:

DK-ART
Harcerskie Kroniki Filmowe
Maestroucho.pl
Spotted: Starachowice

Dziękujemy za wsparcie wszystkim darczyńcom i sponsorom festiwalu:

Chorągiew Kielecka ZHP
Urząd Miasta Starachowice
Starostwo Powiatowe w Starachowicach
PLUSTAXI
Agencja reklamy Marecki.name
Empire Pracowanie Reklamowa
Regioszulki

Ogromnie dziękujemy również całej komendzie festiwalu: komendantowi hm. Mateuszowi Ślaskiemu, koordynatorowi pwd. Weronice Gross, obsłudze biura, promocji, zabezpieczenia medycznego i porządkowego, drużynie sztabowej, kwatermistrzowi oraz obsłudze Parku Kultury w Starachowicach (akustykom i oświetleniowcom).

Nasz festiwal jest niepowtarzalną imprezą, a organizacja tej edycji udowodniła, że pomimo trudu i okrojonego składu – razem jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Serdecznie dziękujemy każdemu z osobna za obecność i mamy wielką nadzieję, że w przyszłym roku widzimy się na IX edycji Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”!

Zapraszamy do Galerii zdjęć autorstwa phm. Adriana Gorzkowskiego.